Kiedy zatrudnić detektywa?

Pierwszą służbą, która przychodzi przeciętnemu człowiekowi na myśl, kiedy zagraża mu jakieś niebezpieczeństwo, bądź jest ofiarą przestępstwa lub dzieje się w jego życiu jakiś dramat, jest policja.

Nie zawsze jednak działania mundurowych przynoszą natychmiastowy i spektakularny efekt. Kiedy dotyka nas niekompetencja, opieszałość służb bądź brak podstaw do zajęcia się sprawą przez policję, warto o pomoc zgłosić się do profesjonalnej agencji detektywistycznej.

Co może, a czego nie detektyw?

W celu uzyskania pomocy detektywistycznej należy przemyśleć dobrze wybór biura detektywistycznego, do którego chcemy się zgłosić i podpisać z nim umowę na jego usługi. W ostatnich latach odnotowano bowiem prawdziwy wysyp tego rodzaju działalności, niestety nie zawsze legalnych. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy dane biuro ma wymagane uprawnienia do prowadzenia tego typu spraw. Prywatny detektyw to osoba legitymująca się licencją detektywistyczną . Ten dokument uprawnia go do prowadzenia działań detektywistycznych, takich jak zbieranie i przechowywanie danych o osobach trzecich bez ich wiedzy. Informacje zebrane przez detektywa mogą stanowić bardzo ważne dowody w sądzie. W swojej pracy detektyw nie może posunąć się do działań nielegalnych, takich jak: szantaż, przekupstwo, prowokacja. Nie ma uprawnień do założenia podsłuchu, przeszukiwania pomieszczeń, samochodów, wylegitymowania osób, użycia broni palnej oraz środków przymusu bezpośredniego.

Kiedy detektyw może pomóc?

Warunkiem skorzystania z usług detektywa jest spisanie z nim umowy na rodzaj działań, jakie nas interesują w danej sprawie. Klient powinien zadbać o zobowiązanie detektywa w umowie do składania zeznań w sądzie, jeśli dojdzie do rozprawy oraz zobowiązanie go do zniszczenia dowodów, które zebrał w toku prowadzenia sprawy, a których mu nie przekazał, kiedy śledztwo dobiegnie końca. Usługi detektywistyczne, jakie są oferowane mogą dotyczyć różnych spraw. Można prosić detektywa o pomoc w przypadku zaginięcia osoby bliskiej, kiedy padnie się ofiarą szantażu, kradzieży, oszustwa matrymonialnego. Detektywi rozwiązują sprawy związane z porwaniami dla okupu, uprowadzeniami rodzicielskimi, żądaniami haraczu przez grupy przestępcze. Pomagają także w sprawie stalkingu, czyli uporczywego nękania. Przestępstwie często lekceważonym przez policję. Wielu detektywów specjalizuje się w wywiadzie gospodarczym, odbijaniem przetrzymywanych w krajach arabskich Polek z rąk ich mężów. Do detektywa bardzo często zgłaszają się także ludzie majętni, którzy pragną sprawdzić przeszłość i prawdziwe intencje przyszłych małżonków. Wielu zdradzanych małżonków chce także zebrania przez detektywa dowodów zdrady, które pozwolą im uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie i alimenty.