Kilka porad przed budową

Każda osoba, która planuje rozpocząć budowę własnego domu staje przed dziesiątką o ile nie setką różnych pytań na które nie zawsze jest sama w stanie odpowiedzieć. Nie każdy zna się na budownictwie tak jak nie każdy potrafi sprostać procesowi jakim jest budowa domu. Przed całą inwestycją, na etapie jeszcze rozważania wszystkiego warto rozważyć kilka kwestii.

Samodzielnie czy „pod klucz”?

Po pierwsze w ogóle warto zadać sobie pytanie czy na pewno chcemy samodzielnie rozpocząć budowę i sami zadbać o wszystko poczynając od kredytu, pozyskania pozwolenia, przez wybór projektu a skończywszy na ekipie, kierowniku budowy i materiałach budowlanych. Każdy z tych punktów oczywiście tworzy kolejne problemy i wątpliwości. O ile w kredycie nam pomoże (jako tako) bank o tyle przy reszcie będzie już ciężej. Warto nadmienić, że rząd rozważa a w zasadzie rozważył możliwość zniesienia pozwoleń na budowę (w różnych przypadkach) co powinno trochę niebawem ułatwić sprawę wszystkim młodym rodzinom, które budują swoje cztery ściany.

Wybór projektu

Dom w DaniiKolejna kwestia to wybór projektu domu. Jedną sprawą przy wyborze jest jego styl i bryła, drugą sprawą jest wybór architekta i biura a trzecią: czy ma być to projekt gotowy czy na zamówienie tworzony od podstaw? Odpowiedź na pierwsze pytanie jest najłatwiejsza ponieważ odnośnie stylu decydujemy my sami i nie ma tu żadnych wytycznych, ponieważ na rynku dostępnych jest masa różnych typów projektów poczynając od małych domów a skończywszy na dużych domach w stylu dworkowym. Teraz przeskoczymy na chwilę do punktu trzeciego czyli pytania odnośnie projektu gotowego a projektu na zamówienie. Projekt na zamówienie będzie nieporównywalnie droższy od tego gotowego, jeśli mamy swoją wizję domu idealnego niewątpliwie takie wyjście jest dla nas, natomiast warto dodać, że gotowe projekty domów również można dostosować do naszych wymagań (w pewnym oczywiście zakresie). A teraz kwestia architekta i biura. Bardzo ważną sprawą jest by nie oszczędzać na projekcie domu! Jest to rzecz wg. której postępują wszystkie prace i etapy na budowie. Bardzo często okazać się może tak, że tani projekt będzie: niedokładny, nieszczegółowy, nie będzie zawierać wszystkich rysunków lub nie określi dokładnie z jakich materiałów mają być wykonane poszczególne elementy. Jeśli nie chcemy mieć problemów w przyszłości wybierajmy sprawdzone firmy i profesjonalnych architektów. Na dobry początek warto zajrzeć na stronę: http://muratordom.pl gdzie można znaleźć wiele informacji odnośnie budowy domu i projektów.

Ekipa budowlana

Teraz słów kilka o ekipie, kierowniku i materiałach. Jak w każdym temacie, nie należy szukać najtańszej ekipy. Kierownika budowy można oczywiście w razie kłopotów „zmienić” na innego jednak wymaga to zgłoszenia w Inspektoracie Nadzoru Budowlanego. Materiały budowlane natomiast warto kupować w jednej hurtowni budowlanej (najlepiej tej z najkrótszym czasem realizacji) gdyż zazwyczaj w jednym miejscu otrzymamy najlepsze rabaty i ceny.