Kilka słów o złożonym procesie sprzedaży

Kim jest shopper? To osoba, która robi przemyślane zakupy. Zanim jeszcze wejdzie do sklepu zasięga informacji o produkcie. Paradoksalnie, decyzję o zakupie, podejmuje dopiero w środku. Trik polega na tym, by odpowiednio wpłynąć na jego decyzję: ,,CO kupić?’’ W tym celu stosuje się szereg działań marketingowych. Shopper manipulowany jest nie tylko w trakcie przechadzki po centrum handlowym, co również po dokonaniu zakupu. Wszystko to, by nie tylko kupił, to co chcemy, ale jeszcze do nas wrócił i u nas zaplanował swoje kolejne zakupy.

Początkowy etap

Działania takie jak outsourcing i sampling to jedne z wielu stosowanych przez agencje wspierające sprzedaż. Badanie procesu zakupu zaczyna się już od tzw. insight, czyli poznania motywacji, postaw i przekonań klienta, wpływających na jego zachowanie i decyzje. Dzięki temu wiesz dlaczego wybiera on ten, a nie inny produkt. Mając taką wiedzę, w dłoni dzierżysz klucz do sukcesu. Dalej równie istotne jest właściwe zarządzenie sprzedażą, tj. odpowiedni ludzie na odpowiednim stanowisku. Agencja promocji i wsparcia sprzedaży również zrekrutuje i trenuje dla Ciebie pracowników. Przeprowadzi także szczegółowe badanie jakości sprzedaży w Twojej firmie (audyt), dzięki czemu będziesz wiedział, co należy zmienić.

Na samym etapie sprzedaży…

Kolejnym stadium jest moment, kiedy klient jest w sklepie. Na tym etapie  produkty, które chcemy sprzedać powinny być wyróżnione i łatwo dostępne. Klient ma widzieć tylko je i właśnie po nie sięgnąć.  Tym celu stosuje się merchandising, aktywacje multibrandowe, czy cross-kategorialne. Te dwa ostatnie tajemnicze terminy, skrywają w sobie bardzo proste znaczenie. W Twoim sklepie powinny się znaleźć produkty wielu marek, z różnych kategorii. Podsumowując, chodzi o jak największą różnorodność oferty, tak by Shopper miał w czym wybierać. Na tym etapie działają również tzw. tajemniczy klienci, którzy monitorują jakość oferowanych usług sprzedażowych w Twojej firmie.

Szczęśliwy koniec to taki, że klient wraca do nas po kolejne zakupy.  Sukcesem, nie nazywamy  zatem pojedynczo sprzedanego produktu. Celem kampanii jest lojalność Shoppera wobec naszej marki. Jednego razu zakupiony produkt, ma upewnić go w przekonaniu, że jesteście najlepsi w swojej kategorii i że nie ma sensu szukać, gdzie indziej. Zadowolony klient podzieli się swoją pozytywną opinią z innymi, a mechanizm ,,poczty pantoflowej’’ zrobi swoje…