Klimatyzator. Budowa i zasady działania

klimatyzatorMontaż klimatyzacji w biurach jest w dzisiejszych czasach standardem, nie jest też ekstrawagancją w mieszkaniach prywatnych. Klimatyzatory stanowią o wiele wydajniejsze rozwiązanie niż popularne do niedawna wiatraki, a poza komfortem termicznym umożliwiają lepsze sterowanie wilgotnością powietrza i zapewniają zdrową atmosferę w chłodzonych pomieszczeniach.

Działanie klimatyzatora opiera się na ciągłym obiegu czynnika chłodzącego wewnątrz urządzenia – wyjaśnia specjalista z hurtowni wentylacyjnej CENTROWENT. Krążący w obiegu zamkniętym czynnik pośredni ulega naprzemiennie sprężaniu i rozprężaniu, co wpływa na zmianę jego temperatury. Dzięki pracy wentylatorów, czynnik oddaje ciepło na zewnątrz pomieszczenia i chłodzi powietrze wewnątrz. Przyjrzyjmy się dokładniej całemu procesowi.

Parownik klimatyzatora

Parownik to rodzaj wymiennika ciepła, czyli urządzenia, które służy wymianie ciepła pomiędzy dwoma płynami. Jest podstawowym elementem układu chłodzenia powietrza w klimatyzatorze. Ciepłe powietrze z wnętrza pomieszczenia trafia na parownik dzięki pracy wentylatora nadmuchowego. W kontakcie z parownikiem powietrze oddaje ciepło czynnikowi chłodniczemu i wraca do wnętrza pomieszczenia.

Sprężarka klimatyzatora

Skoro czynnik chłodzący w parowniku przyjął ciepło powietrza z pomieszczenia, musi teraz zostać ochłodzony, by dalej spełniać swoją funkcję. Ponieważ w efekcie ogrzania czynnik zaczął parować, a zatem uległ rozprężeniu, należy znów doprowadzić do jego kompresji. Para zostaje więc zasysana do sprężarki. Tu ulega ponownemu sprężeniu, w wyniku czego wzrasta ciśnienie czynnika, a jednocześnie jego temperatura.

Skraplacz klimatyzatora

Podgrzany czynnik pośredni ze sprężarki trafia do skraplacza, umieszczonego poza budynkiem – tłumaczy ekspert z hurtowni CENTROWENT. Wentylator chłodzący skraplacz pozwala na przekazanie ciepła na zewnątrz. Pod wpływem chłodzenia, czynnik pośredni w postaci pary ulega skraplaniu, czyli znów zyskuje postać cieczy o niskiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem. Przechodząc przez zawór rozprężny wraca do parownika, aby cykl mógł się powtórzyć.

Jak widać, budowa klimatyzatora jest prostsza niż mogłoby się wydawać. Podsumowując: układ chłodzenia powietrza w urządzeniu klimatyzacyjnym zbudowany jest z parownika i wentylatora nadmuchowego, zaś układ chłodzenia czynnika pośredniego składa się ze sprężarki, skraplacza, wentylatora i zaworu rozprężnego.