Kryteria wyboru internetu bezprzewodowego

Internet bezprzewodowy to rozwiązanie, na które decyduje się coraz większa ilość klientów indywidualnych. Decyduje o tym spora wygoda, związana z brakiem konieczności korzystania z kabli oraz z możliwością użytkowania Internetu przez kilka osób jednocześnie. W ofercie usługodawców można znaleźć Internet bezprzewodowy w różnej konfiguracji.

Prędkość Internetu bezprzewodowego

Wybór konkretnej oferty Internetu bezprzewodowego powinien być ukierunkowany przede wszystkim na szybkość łącza. Różne oczekiwania użytkowników Internetu wynikają ze sposobu korzystania z niego w warunkach domowych. Jeśli chodzi o Internet bezprzewodowy dla klientów indywidualnych, w większości przypadków dobrze dopasowane będzie łącze o prędkości pobierania danych około 50 Mbps i przesyłania danych – około 10 Mbps. Takie łącze powinno wystarczyć do swobodnego przeglądania stron internetowych i skrzynki pocztowej nawet wtedy, gdy z Internetu korzystają jednocześnie 2 lub 3 osoby. Dla graczy i osób, które udostępniają duże pliki wystarczające powinno być z kolei łącze o prędkości pobierania danych 100-150 Mbps oraz wysyłania danych – od 10 do 20 Mbps. Znacznie większe oczekiwania w tym zakresie posiadają osoby, które pobierają z Internetu pliki o bardzo dużych rozmiarach, udostępniają duże ilości danych oraz oglądają filmy o bardzo wysokiej jakości. W ich przypadku konieczne jest łącze o przepustowości co najmniej 500 / 50 Mbps (pobieranie / wysyłanie). Tego typu łącza udostępnia obecnie niewielka ilość operatorów Internetu. Wśród nich znajduje się firma INEA, w której ofercie można znaleźć Internet bezprzewodowy o prędkości pobierania danych nawet do 1000 Mbps i ich wysyłania – 100 Mbps.

Umowy, a limity danych i opłaty za aktywację Internetu oraz urządzenia

Przed podpisaniem umowy z operatorem Internetu oferującym Internet bezprzewodowy, warto jest zwrócić uwagę na zawarte w niej zapisy, dotyczące okresu trwania umowy i związanych z podłączeniem Internetu opłat, a także limitów danych. W przypadku umów na bardzo krótki okres lub na czas nieokreślony, może się zdarzyć, że pojawi się opłata za aktywację Internetu oraz opłata miesięczna za korzystanie ze sprzętu usługodawcy. Jeśli chodzi natomiast o limity transferu danych, stosuje je coraz mniej firm. Jeśli taki parametr pojawi się u usługodawcy, warto jest poszukać alternatywnego rozwiązania. Po wyborze usługodawcy i jednego z oferowanych przez niego urządzeń, konieczne jest jego odpowiednie skonfigurowanie.

Internet bezprzewodowy i jego konfiguracja – co warto o niej wiedzieć?

Działanie Internetu bezprzewodowego w domu lub w mieszkaniu, oparte jest o specjalne urządzenie, tzw. router, podłączony zwykle do sieci za pomocą specjalnego kabla. To urządzenie rozdziela sygnał między różne urządzenia z dostępem do Internetu, a więc np. komputery stacjonarne, laptopy, tablety czy też smartfony. Aby połączyć się z routerem wystarczy wpisać określone hasło lub kod. Można także ustanowić automatyczne łączenie się urządzeń z routerem, bez konieczności wpisywania haseł. Usługodawcy Internetu udostępniają zwykle kilka odmian routerów. W przypadku niezadowolenia z pracy konkretnego modelu, można ich poprosić o wymianę sprzętu na inny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.