Kulig, kuligi biesiady w Wiśle

Dlaczego warto spędzić weekend, wczasy, rodzinny wypad w Beskidach? Czy baza noclegowa jest na tyle bogata, że każdy znajdzie w Beskidach swój wymarzony ośrodek wypoczynkowy? Czy ilość atrakcji w Beskidach zadowoli najbardziej wymagających turystów? Wystarczy przeczytać informacje o tym jednym z najbardziej urokliwych regionów Polski.

Beskidy to zbiór pasm górskich w Karpatach Zewnętrznych, która rozpościera się od rzeki Beczwy na zachodzie (Czechy), po rzekę Czeremosz (Ukraina) na wschodzie. Monumentalne pasma Beskidów mają szerokość około 50-70 km, a ich długość sięga w przybliżeniu 600 km. Beskidy to najmłodsze góry w kraju. Uległy fałdowaniu w ostatniej fazie alpejskich ruchów górotwórczych, to jest około 20 mln lat temu. Terytorium Beskid obejmuje: Beskidy Zachodnie (m.in. Góry Hostyńskie i Beskid Śląsko-Morawski), Beskidy Środkowe, które dzielą się na Beskid Niski i Góry Ondawskie oraz Beskidy Wschodnie, w ich obrębie wyróżniamy natomiast Beskidy Lesiste i Beskidy Połońskie.

Ważne z punktu widzenia surowców mineralnych jest występowanie w Beskidach złóż ropy naftowej, a także towarzyszących jej: gazu ziemnego, wosku ziemnego i asfaltu. Są one ulokowane w rejonie Krosna, Jasła i Sanoka. Odkryciu tych surowców swoją egzystencję zawdzięcza Karpacki Okręg Przemysłowy. Bardzo dobrze rozwija się tu też m.in. przemysł mineralny i środków transportu. Oczywistym bogactwem Beskidów są wody mineralne. Ich obecnością może się poszczycić przede wszystkim Beskid Sądecki. Tym sposobem powstały liczne miejscowości uzdrowiskowe, takich jak: Krynica, Muszyna czy Piwniczna Zdrój.

Do beskidzkich atrakcji możemy zaklasyfikować m.in.: Głaz na Jaworzu, Kaplicę pod Trzema Kopcami, historię narciarstwa w muzeum, Milówka (skąd wywodzą się bracia Golec) i wiele, wiele innych. Niezwykle rozbudowana baza noclegowa zawiera takie obiekty turystyczne jak: ekskluzywne hotele, komfortowe obiekty konferencyjne, relaksujące obiekty SPA, a także przytulne, prywatne kwatery. Coraz większą popularnością cieszy się agroturystyka. Gospodarstwa agroturystyczne działają w regionie Beskidów prężnie i często oferują lepsze warunki wypoczynku aniżeli pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, czy też hotele. Czasem bardziej zapada nam w pamięć możliwość obcowania z naturą, dzielenia doświadczeń z rodziną rolniczą, szansa poznania ich kultury, obyczajów, niż najbardziej renomowane hotele. Interesującą ofertę prezentują także centra SPA zlokalizowane w Beskidach. Centra odnowy biologicznej zakładają regenerację sił witalnych organizmu. W ich ofercie można natknąć się na takie niezwykłe pakiety, jak: nowe oblicze, jak w niebie, boso przez świat, czy chwila zapomnienia. Także przedsiębiorcy znajdą coś dla siebie w tej malowniczej krainie. Przygotowanie konferencji jest w Beskidach przyjemnością. Poszczególne ośrodki konferencyjne gwarantują przestronne wnętrza, szyk, luksus i wysoki standard obsługi. Współpracują również z firmami przewozowymi takimi jak “Gazela”, która to oferuje dowóz do hoteli i obiektów SPA. Wybrane obiekty oferujące noclegi w Beskidach z pewnością przyczynią się do jeszcze przyjemniejszego wypoczynku. Kończąc wypada stwierdzić, iż Beskidy to rejon gwarantujący wyśmienity odpoczynek dla każdego. Zimą szczególnie warto również wybrać się na kulig z biesiadą w Dolinie Białej Wisełki.