Kupujemy nowy odkurzacz

Unoszące się w powietrzu pyłki i drobinki kurzu skutecznie uprzykrzają domownikom codzienne zajęcia. Producenci odkurzaczy prześcigają się technologiach, tworząc tym samym zaawansowane technologicznie produkty. Jak się nie pogubić w tym wszystkim i wybrać odpowiedni sprzęt? Wystarczy zapoznać się z najważniejszymi pojęciami dotyczącymi tego sprzętu AGD.

Wybieramy odkurzacz!

Przed dokonaniem zakupu powinniśmy wiedzieć kilka rzeczy – dobór odkurzacza powinien być uzależniony od powierzchni i sposobu użytkowania. W samochodzie sprawdzi się idealnie odkurzacz przenośny, najmniejszy sprzęt z omawianej kategorii AGD. Jego atutem jest poręczność, mała waga oraz fakt, że można go wszędzie zabrać. Minusem natomiast jest mała moc (ciężko usuwa się większe zanieczyszczenia) i ograniczony czas pracy – bardzo często odkurzacze te działają na akumulator.

W gospodarstwie domowym sprawdzi się idealnie odkurzacz workowy lub bezworkowy. Atutem tego pierwszego jest cena, jednakże należy pamiętać o wymianie przepełnionych worków na nowe, co wiąże się ze stałym zakupem nowych worków. Odkurzacz bezworkowy wyposażony jest w specjalny pojemnik, do którego trafiają zanieczyszczenia. Niewątpliwie jest to oszczędność na workach i fakt, że urządzenie to posiada stałą moc ssania.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na moc urządzenia – dla małych odkurzaczy moc powinna wynosić od 60 do 200 watów. Dla odkurzaczy standardowych powinno być to około 1200 do 1600 watów. Moc ssąca powinna wynosić od 9 watów (odkurzacze na akumulator) do 500 watów. Bardzo ważny jest również hałas wydawany przez urządzenie, odkurzacz z reguły pracuje głośno, jednakże warto wybrać sprzęt, który nie przekracza 72 decybeli. Zobacz więcej.