Leczenie wad postawy wczasach siedzącego trybu życia


Kto w szkole nie miał gimnastyki korekcyjnej? Oj tak, przynajmniej połowa klasy czekała do 8 lekcji, żeby odbyć zajęcia z gimnastyki korekcyjnej. Ćwiczyliśmy kręgosłupy mimo tego, że całe popołudnia biegaliśmy po dworze, nie mieliśmy komputerów, mało siedzieliśmy.

Kto w szkole nie miał gimnastyki korekcyjnej? Oj tak, przynajmniej połowa klasy czekała do 8 lekcji, żeby odbyć zajęcia z gimnastyki korekcyjnej. Ćwiczyliśmy kręgosłupy mimo tego, że całe popołudnia biegaliśmy po dworze, nie mieliśmy komputerów, mało siedzieliśmy.

Dzisiaj spędzamy w pracy min. 8h, a nawet i 12 jeżeli jest taka potrzeba, nie mamy czasu na systematyczne jedzenie, nie uprawiamy aktywności fizycznych. To wszystko prowadzi do poważnych wad postawy, których leczenie wymaga czasu i wytrwałości. Co zatem zrobić by uniknąć leczenia wad postawy?

Zadbaj o to co jesz!

Nie bez przyczyny mówi się, że 70% wyglądu i zdrowej sylwetki do dieta. To jedzenie, które dostarczamy organizmowi reguluje wszystkie procesy wewnątrz nas. Jeżeli nie jemy systematycznie, chodzimy głodni, zajadamy cukrem, albo słonymi, kalorycznymi i pustymi w wartości odżywcze przekąskami. Tłuszcz i cholesterol odkłada się, stajemy się coraz ciężsi, coraz słabiej funkcjonujemy. Jeżeli nie mamy czasu na to by gotować wieczorem i zabierać pudełka do pracy, to dobrym rozwiązaniem będzie zamówienie cateringu dietetycznego. Z roku na rok cena jest niższa i coraz bardziej przystępna. Catering dietetyczny jest o tyle wart zainteresowania, że dostosowuje liczbę dziennych kalorii pod indywidualne potrzeby. Organizm, który ma zerową aktywność fizyczną z pewnością ma mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne niż zawodowy biegacz, czy osoba, która trenuje 3-4 razy w tygodniu dla własnego, lepszego samopoczucia.

Poza zdrową dietą ważna jest również aktywność fizyczna. Jeżeli nie lubimy sportu, to pamiętajmy, by chociaż 5 minut w każdej godzinie odejść od komputera, wyprostować się, czy zafundować ciału lekki stretching.

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niźli leczyć, jednak co zrobić, gdy jest już za późno? Gdy ból jest tak ostry, że przeszkadza, lub co gorsza zupełnie nie pozwala iść do pracy

Wady postawy to schorzenia, które swoje źródło mają w zaniedbaniu ciała – brak aktywności fizycznej, nadwaga, otyłość, stres. Wszystkie te czynniki wpływają na brak równowagi mięśniowej. Jakie są najczęstsze wady postawy?

Wady kręgosłupa tj. skolioza, lordoza, kifoza, czy plecy proste, schorzenia kolan (kolana kośliwe i szpotawe), wady klatki piersiowej oraz wady stóp. Jeżeli zaobserwujemy, że od jakiegoś czasu boli nas jakiś obszar pleców, kolan, czy klatki nie bagatelizujmy tego, tym bardziej, że miejsc, w których leczą wady postawy jest coraz więcej, a oczekiwanie na wizytę nie trwa kilku miesięcy.

W podstawówce leczenie wad postawy i gimnastyka korekcyjna nie były przez przypadek, uczyły nas jak dbać o siebie i swoje zdrowie, więc skoro wynieśliśmy dobre nawyki, to czemu ich nie kontynuować?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.