Listwy przypodłogowe – zastosowanie

Styk ściany i podłogi w każdym pomieszczeniu mieszkalnym stanowi niezwykle ważne miejsce z punktu widzenia prac wykończeniowych. W miejsce to najczęściej montuje się listwy przypodłogowe, dzięki nim wystrój naszego mieszkania zyskuje na spójności.

Listwy przypodłogowe, choć często traktowane po macoszemu, odgrywają jednak dość istotną rolę. Obok niewątpliwej funkcji estetycznej – listwy takie są ładna ozdobą styku podłogi i ściany, to jednak główna ich rolą jest maskowanie różnych problematycznych zjawisk.

Przede wszystkim mamy tu na uwadze różnorakie remontowe niedociągnięcia, które zdarzają się przecież każdemu. Listwa przypodłogowa pozwoli ukryć rożne niedoskonałości, które w tym miejscu pojawiają się najczęściej. Jeśli na swojej ścianie kładliśmy tapety, wówczas listwy świetnie przykryją nierówne przycięte brzegi – bez listew uzyskanie estetycznej powierzchni w tym miejscy wydaje się być prawie niemożliwe – a na pewno – niezwykle pracochłonne.

Posadzki – zarówno posadzki drewniane, jak i ceramiczne (zwłaszcza z ogrzewaniem podłogowym) – wymagają stosowania szczelin dylatacyjnych. Są to nic innego, jak pozostawione niewielkie luki między posadzką a ścianą, dzięki czemu „pracująca” podłoga pod wpływem warunków cieplnych czy wilgoci, może nieco powiększyć swą powierzchnię. Bez dylatacji podłoga wówczas wybrzuszyłaby się i uległa zniszczeniu. Odpowiednie grube listwy pozwolą zakryć te szczeliny.

Kolejną funkcją listw przypodłogowych jest możliwość ukrycia w nich przewodów elektrycznych. W czasach rozmaitych sprzętów audio, wielokolumnowych zestawów kina domowego czy przewodami do internetu czy kablówki, listwy pozwolą zapanować nad tą plątaniną kabli.

Z czego wykonane?

Na rynku znajdziemy kilka różnych materiałów, z jakich wykonane są listwy. Oto najpopularniejsze z nich:

Listwy drewniane

Tego typu listwy są naturalnym uzupełnieniem drewnianych podłóg oraz wnętrz opartych na drewnie. Montuje się nimi do ściany najczęściej za pomocą śrub i kołków lub kleju.

Listwy ceramiczne nadają się najlepiej do podłóg z tego materiału. Są estetyczne i gustowne i bardzo trwałe.

Listwy PVC

To najtańsze z prezentowanych rozwiązań. Listwy takie imitują drewno, charakteryzują się bardzo łatwym montażem.