Mała firma – mały problem

Coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności. Wielu z nich przed podjęciem tego kroku powstrzymuje prowadzenie księgowości, która jest jednym z najważniejszych obowiązków, przed którym uciec się nie da. Na szczęście w dzisiejszych czasach to już nie problem. Jak to mówią, mała firma, mały problem. W dobie Internetu wszystko jest możliwe.

 

Księgowość internetowa

Internet rządzi światem i swoje sukcesy odnosi również w dziedzinie księgowości. Ostatnimi czasy jak grzyby po deszczu pojawiają się coraz to nowe biura rachunkowe, które oferują swe usługi, odciążając tym samym wielu przestraszonych przedsiębiorców, których sprawy księgowe przerastają.
Ale żeby tego było mało, dużym sukcesem cieszy się również internetowa mała księgowość, którą z łatwością można prowadzić samemu, przy pomocy programów rachunkowych. Jest to idealne rozwiązanie dla początkujących firm, które dopiero się rozwijają, nie mają jeszcze wielu dokumentów, a ich księgowość ogranicza się do wystawiania faktur.

Same zalety

Korzystanie z usług firm zewnętrznych niesie za sobą same korzyści. Biura rachunkowe to przede wszystkim wysokiej klasy specjaliści, którzy doskonale znają się na rzeczy i nie tylko wyręcza nas z prowadzenia rachunkowości, ale również wesprą radą, kiedy zajdzie taka potrzeba. Czy się dokładnie zajmują takie firmy? Tak naprawdę wszystkim, co dotyczy księgowości i w takim zakresie, jaki wybierzemy. Rozliczanie podatku, składanie deklaracji, prowadzenie ewidencji, administrowanie wypłatami, zarządzanie kadrami, sporządzanie raportów, doradztwo podatkowe. W przypadku małych firm, zakres usługi można ograniczyć do wystawiania faktur i prowadzenia KPiR. Koszt zależy od zakresu usługi, wielkości firmy i oczywiście rodzaju prowadzonej działalności. Im mniej dokumentów, tym mniejszy koszt. Jest to ogromne ułatwienie i przede wszystkim oszczędność czasu. W przypadku ewentualnej pomyłki, jej konsekwencje finansowe ponosimy nie my, ale firma, z którą współpracujemy.

Początki są zawsze trudne, jednak tym razem powiedzenie to nie musi dotyczyć prowadzenia firmy. Warto uczyć się na swoich błędach, ale nie w tym wypadku. Jeżeli można ich uniknąć, to warto skorzystać z pomocy.