Menopauza a problemy z układem moczowym

Problemy związane z nietrzymaniem moczu oraz wracającymi niczym bumerang infekcjami i stanami zapalnymi pochwy należą do najbardziej kłopotliwych i wstydliwych problemów kobiet w okresie przekwitania. Menopauza jest związana z poważnymi zmianami hormonalnymi, które w znacznym stopniu wpływają na sposób funkcjonowania układu moczowo – płciowego oraz na jego formę.

Główną przyczyną wszystkim tych drażliwych problemów jest coraz niższy poziom estrogenów, który skutkuje stopniowym zanikiem mięśni w obrębie zarówno pochwy i macicy, jak i pęcherza moczowego. Coraz słabszy pęcherz powoduje liczne komplikacje, wśród których tym najpoważniejszym jest moczenie się. Wiele zmian zachodzi również w samej pochwie, która staje się coraz węższa, mnie elastyczna, a jednocześnie – coraz gorzej nawilżona. Zmiany związane z przekwitaniem sprawiają, że problemy pojawiają się również w zakresie naturalnej flory bakteryjnej pochwy. Szczególnie uciążliwym problemem jest mniejsza ilość pałeczek kwasu mlekowego, przez co zwiększa się znacznie ryzyko wystąpienia stanów zapalnych pochwy.

Choć dla wielu pań temat tych dolegliwości jest raczej dość wstydliwą sprawą, nie można takich problemów ukrywać przed lekarzem. Warto też pamiętać o ogromnym znaczeniu gimnastyki, która – rozpoczęta w porę – może uchronić przed poważniejszymi problemami związanymi z funkcjonowaniem układu moczowo – płciowego w okresie menopauzy. Wiadomo już, że pozytywne rezultaty może przynieść konsekwentne wzmacnianie mięśni krocza oraz pochwy. Jedno z najpopularniejszych ćwiczeń polega na zatrzymywaniu moczu podczas jego oddawania. Być może nie jest to najprzyjemniejszy rodzaj gimnastyki, jednak kobietom chcącym zapewnić sobie dobrą formę na dłużej takie właśnie ćwiczenia są najbardziej zalecane. Więcej o tej tematyce tutaj.