Metody pomiaru. Tachimetria a fotogrametria

pomiaryIstnieje kilka technik pomiaru objętości mas ziemnych. Rozwój technologii spowodował odejście od tradycyjnych metod obliczeń na rzecz szybszej i precyzyjniejszej analizy z użyciem specjalistycznych programów komputerowych oferujących również wizualizację przestrzenną. Zautomatyzowane urządzenia pomiarowe takie jak tachymetry elektroniczne, skanujące i skanery laserowe pozwalają na szybszą i dokładniejszą pracę.

Tachimetria

W pomiarach tachimetrycznych nacisk kładzie się na zminimalizowanie nakładów finansowych przy zachowaniu dobrej wydajności pracy. Oceniając przydatność metody tachymetrycznej dostrzec można wiele jej zalet. Do najważniejszych wliczamy prosty pomiar i nieskomplikowane opracowanie otrzymanych danych. Ceny urządzeń pomiarowych nie są wysokie, a niewymagający w kształcie teren rozwiązuje problem dużej ilości stanowisk pomiarowych oraz ich konfigurowanie skracając w ten sposób czas trwania prac. W przypadku, gdy liczba mierzonych obiektów jest za duża, a ich lokalizacje „niewygodne” względem siebie, wówczas tachimetria okazuje się czasochłonna i niewspółmiernie do wyników pracy, kosztowna. Oczywiście, można skorzystać z tachymetrów zrobotyzowanych posiadających serwomotory. Są one jednak droższe od typowych urządzeń geodezyjnych. W takich przypadkach można wykonać pomiar inną techniką. np. pomiar RTK GPS. Specjaliści np. z firmy geodezyjnej GEOPLAN powinni doradzić, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze.

Fotogrametria

Pomiaru dokonuje się na podstawie zarejestrowanych obrazów. Zdjęcia fotograficzne wykonane w terenie pozwalają całą dalszą część pracy przenieść do wygodnego biura. Obraz zawiera więcej treści, niż wynik tradycyjnego pomiaru, jest czytelniejszy i stanowi dodatkowo materiał archiwalny. Metoda ta jest doskonała do pomiarów w terenach trudnodostępnych, w ruchu i otoczeniu, które ciągle się zmienia. Fotogrametrię wykorzystuje się, jako metodę główną lub pomocniczą dla innych technik. Zdjęcia wykonuje się z lotu ptaka, korzystając z podnośników, balonu, wieży teleskopowej lub wynajętego samolotu. Wygodne i tańsze są jednak zdalnie sterowane modele latające oraz statywy naziemne. Tak powstają mapy fotogrametryczne.

Fotogrametria pozwala na najlepszą ocenę stanu obiektów zabytkowych, tworzenie pięknych wizualizacji 3D i dokładny pomiar kubatur. Wykorzystuje się również w pracy nad grafiką gier komputerowych.

 

Metadane:

Metody pomiarów geodezyjnych. Tachimetria a fotogrametria.

Istnieją różne techniki pomiaru, które możemy łączyć lub stosować oddzielnie. Wybór metody zależy od warunków, w jakich ma być przeprowadzony pomiar.