Mieszkanie, szeregowiec czy dom? Jak wybrać typ nieruchomości dla siebie?

Decydując się na rodzaj nieruchomości należy brać pod uwagę wszystkie za i przeciw. Oczywiście kupno własnych czterech kątów w dużej mierze uwarunkowane jest zasobnością portfela kupującego, ale nie tylko zamożność powinna decydować o tym czy lepiej kupić dom czy też mieszkanie.

Cena nieruchomości ciągle stanowi najważniejsze kryterium przy podejmowaniu decyzji o jej nabyciu. Drugim równie ważnym jest jej lokalizacja i powierzchnia użytkowa. Dopiero później przychodzi czas na wybór rodzaju tej nieruchomości – dom, albo mieszkanie.

Decyzja nie jest wcale prosta. To co w danym momencie życia będzie wydawało się odpowiedniejsze wcale nie oznacza, że za parę lat okaże się trafionym wyborem.

Już na etapie wstępnych poszukiwań lokum trzeba dobrze przemyśleć swoje bliższe i dalsze plany życiowe, a następnie zdecydować się na konkretny rodzaj nieruchomości. Dobrze jest na bieżąco śledzić oferty sprzedaży np. na Allegro, by być zorientowanym w trendach cenowych na danym obszarze kraju.

Młode rodziny muszą brać pod uwagę wiele czynników związanych z bliskością potrzebnej w przypadku posiadania dzieci infrastruktury, która najlepiej dostępna jest w miastach i wtedy bardziej rozsądne zdaje się być kupno mieszkania. Domy w miastach mają tę podstawową wadę, że są zazwyczaj bardzo drogie, a inwestycja w mieszkanie szczególnie podparta wieloletnim kredytem jest lepsza z ekonomicznego punktu widzenia. Zawsze też po jakimś czasie można takie mieszkanie sprzedać i zdecydować się z dopłatą na zakup domu. Mieszkania są generalnie łatwiejsze do zbycia niż domy – rodzina jest wtedy bardziej mobilna i bez większych wyrzeczeń może zmieniać miejsce zamieszkania na bardziej dogodne dla siebie.

Stawiając na dom nie można zapominać o dwóch opcjach do wyboru. Dom wolnostojący dużo droższy, ale zapewniający cenioną przez wielu niezależność i kameralność lub dom w zabudowie szeregowej spełniający większość atutów domu wolnostojącego, ale nieco okrojony w przypadku kameralności i najczęściej powierzchni przynależnego do nieruchomości terenu. Domy szeregowe mają z kolei tę zaletę, że ich cena jest dużo niższa od ceny domu wolnostojącego.

Jeśli podjęcie decyzji wiążącej kupującego na wiele lat z daną nieruchomością jest zbyt trudne zawsze można wziąć pod uwagę opcję wynajmu i przetestować jakość życia w różnych rodzajach domów i mieszkań. Często ten czas można wykorzystać na uzyskanie lepszej zdolności kredytowej na późniejszy zakup własnej nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.