Motywowanie pracownika

business-card-427511_1280Nie od dziś wiadomo, że receptą na sukces firmy są zaangażowani pracownicy, którzy czerpią satysfakcję z wykonywanego zawodu. Jednak rzadko kiedy pracownik jest zaangażowany w swoją pracę, jeśli nie przynosi mu ona określonych korzyści, przy czym nie chodzi tu tylko o korzyści materialne. Jak pokazują badania, jednymi z głównych czynników wpływających na zadowolenie z pracy (obok satysfakcjonującej pensji i czerpania radości z wykonywanego zawodu) są pozytywne relacje interpersonalne w zespole i przyjazna atmosfera. Jak właściwie o nie zadbać i kto tak naprawdę ma się tym zająć?

Dobry lider – dobry pracownik

Aby zbudować silny zespół zaangażowanych pracowników należy zacząć od postaw, czyli od stworzenia sprawnego działu menedżerów, którzy będą czuwać nad pracą powierzonych im zespołów oraz zadbają o pozytywne relacje interpersonalne i dobrą atmosferę w grupie. Aby wyłonić dobrego szefa zespołu warto posłużyć się rekrutacją wewnętrzną. Osoba rekrutowana wewnątrz firmy automatycznie będzie cieszyć się większym zaufaniem pracowników, niż kandydat wprowadzany z zewnątrz. Co więcej, wewnętrzna rekrutacja sama w sobie jest motywująca – daje szansę na osobisty rozwój pracowników (niektórzy będą dążyć do tego, by w przyszłości zostać liderem grupy). Pozwala też zatrzymać w firmie osoby obdarzone prawdziwym potencjałem.

Inwestuj w pracownika

Nawet najlepiej motywujący kierownik nie wystarczy, by utrzymać odpowiedni poziom zaangażowania pracownika. Pamiętajmy o tym, że każdy dobry pracownik jest ważnym elementem całej firmowej układanki. Nie jest ważne, jakie stanowisko piastuje – jeśli chce się doskonalić na swoim polu i firma mu to umożliwi, przełoży się to na sukces całego przedsiębiorstwa. Warto więc przeznaczyć odpowiednią sumę na kursy specjalistyczne, doszkalające czy językowe. W standardzie motywacyjnym powinien znaleźć się też służbowy laptop, telefon komórkowy i – jeśli praca tego wymaga – samochód. Dużym profitem dla pracownika są coraz chętniej oferowane przez pracodawców pakiety medyczne i karnety na różnego rodzaju zajęcia sportowe. Warto pomyśleć też nad innymi, bardziej kreatywnymi rozwiązaniami: od czasu do czasu fundować pracownikom vouchery na rozluźniający masaż czy organizować rodzinne pikniki. Dbając o zdrowie pracowników, oprócz standardowej kawy czy herbaty można wprowadzić do firmowego menu świeżo wyciskane soki czy zdrowe przekąski – nie kosztują dużo, a z pewnością poprawią pracownikom nastrój i podładują ich energetyczne baterie.

Długofalowe działania

Trzeba pamiętać, że dobry system motywacyjny nie opiera się na jednorazowych akcjach, ale wymaga długofalowych działań. To one przyczyniają się do nieustannej poprawy efektywności pracowników, co bezpośrednio przekłada się na wyniki całej firmy. Należy też mieć na uwadze, że żaden system, również ten motywacyjny, nie jest wypracowywany raz na zawsze. Powinien ewoluować wraz z rozwojem firmy tak, by odpowiadał na zmieniające się potrzeby pracowników.

Interesują Cię szkolenia PMI? Dobrze trafiłeś.