Na co zwracać uwagę, czyli o osprzęcie EX

Montując instalację elektryczną należy zwracać uwagę na kilka ważnych detali. Jednakże poszczególne składniki, kluczowe dla sieci domowej mogą różnić się od tychże elementów instalacji wykorzystywanych w firmie.

Instalacja w kawalerce

Przy zakładaniu gniazdek czy instalowania żył naszą uwagę przykuje design wybranych elementów. Mniej istotne będą w tym przypadku parametry pokroju przepustowości czy szczelności. Mimo wszystko przewody, które będą wykorzystywane w domu nie powinny mieć styczności z wodą.

Jeżeli chodzi o szczelność jedynym miejscem, w którym dobrze byłoby zastosować stosowne moduły, takie jak gniazdka i wyłączniki jest łazienka. Woda – nawet przyjmująca postać pary – może osadzać się na ich powierzchniach. W tym przypadku istnieje szansa zwarcia.

Elektryka w zakładzie produkcyjnym

To już zupełnie inny temat. Instalacja elektryczna w firmach musi spełniać szereg wygórowanych wymogów. Bezpieczeństwo jest tu dużo ważniejsze, aniżeli estetyka. Dlatego też każde połączenie oraz moduły powinny cechować się przeciwwybuchowością.

Jasne normy umieszczono w Dyrektywie ATEX. Stąd też nazwa osprzęt ex. Jest to zbiór urządzeń o podwyższonej szczelności i przeciwwybuchowości. Charakteryzują się niewrażliwością na relację z pyłami i cieczami. W głównej mierze mam na myśli działanie w pomieszczeniach, gdzie może zachodzić ryzyko wybuchu. Instalacja jest niezbędna w miejscach narażonych na wybuchy, a w miejscach pracy jest wymagana poprzez przepisy BHP i bezpieczeństwa.