Na czym polega projektowanie stron www

Tworzenie stron internetowych otwiera projektowanie stron www. Zacznijmy jednak od tego, że projekt rodzi się z koncepcji na stronę lub z zapotrzebowania na nią (kiedy prowadzimy własną firmę powinniśmy mieć świadomość tego, że witryna internetowa jest nam po prostu potrzebna).

Po wybraniu firmy informatycznej, która wykonać ma nasz serwis, musimy określić swoje wymagania wobec strony oraz cel, w jakim ma powstać. Najlepiej na przykładach innych stron pokazać, jakie rozwiązania odpowiadają naszym wymaganiom, jakie moduły nas interesują. Im dokładniej określimy nasze potrzeby, tym firmie będzie łatwiej przygotować dla nas projekt.

Większość z nas kojarzy projektowanie stron www wyłącznie z wyglądem strony. Nie jest to jednak do końca prawda. Projekt serwisu faktycznie obejmuje jego wygląd (kolorystykę, elementy graficzne, styl, rodzaje czcionek dla tekstów, itd.), ale nie tylko. Do projektu dodać musimy jeszcze sposób rozmieszczenia elementów na witrynie, w tym i również modułów.

Po ustaleniach i podpisaniu umowy może się wreszcie zacząć projektowanie stron www. Graficy zaczynają pracę nad projektem od bardzo wstępnej wizji, która powstaje w ich głowie. Kolejno, przelewają na kartkę swoje pomysły i zaczynają „manewrować” elementami, jakie na witrynie mają się znaleźć. Zaczyna się dobór kolorów, tła, czcionek, graficznych elementów, itd.

Często zlecający praktycznie nie sugerują nic wykonawcy, czyli to on sam bez większych wytycznych (oprócz tego, że oczywiście zawsze musi dostosować projekt do branży i do tematyki serwisu), ustala cały design. Większa swoboda jednak nie oznacza większej łatwości projektowania. Nasz gust może być zupełnie inny od gustu zlecającego i może okazać się , że projektowanie stron www po pierwszej wersji szkicu, rozpoczniemy jeszcze raz (bo przyszłemu właścicielowi nie spodobał się projekt).

Ważne jest zatem, aby (nawet jeśli zlecający nie ma konkretnych oczekiwań wobec strony dotyczących wyglądu) starać się poznać jego gust (poprosić o przesłanie linków do serwisów, które mu się podobają, pokazać nasze wcześniejsze projekty i zapytać o zdanie).

„Narysowany” design to jeszcze nie wszystko. Po tym, jak już projektujący wymyśli kolorystykę dla strony, musi jeszcze od niej „przymierzyć” elementy, jakie będą się znajdowały w serwisie. Oczywiście każdy serwis ma podobną strukturę, rozkład modułów, dzięki czemu znacznie łatwiej poruszać się ludziom po stronach, nawet jeśli dopiero na nie trafili. Tworzenie stron zgodnych z konwencją, do których przyzwyczajeni są internauci, wyznaczają zasady usability, czyli użyteczności serwisów. I faktycznie, tylko strony, z których korzystamy intuicyjnie, są użyteczne.

Oprócz elementów i modułów strony, potrzebne są jeszcze treści. Kontrast czcionki do tła oraz jej kolor to tylko dwie z wielu rzeczy, które wpłyną na to, czy odbiór serwisu będzie dla nas wygodny. O tym, w jaki sposób rozmieszczać tekst na stronie, mówią zasady typografii, dzięki którym czytanie z monitora komputera jest dużo łatwiejsze.

Aby projektowanie stron www zaowocowało powstaniem strony wygodnej dla użytkowników, musi być dobrze zaplanowane i wykonywane przez profesjonalistów, którzy po pierwsze potrafią stworzyć ciekawy wizualnie projekt, a po drugie znają pewne reguły projektowania stron www, dzięki którym powstające strony są łatwiejsze w odbiorze dla ludzi.