Czym jest zabieg laserowej korekcji wzroku?

Laserowa korekcja wzroku to zabieg stosowany już od wielu lat, z roku na rok jest coraz popularniejszy mimo jego ceny, które zaczynają się od 2000 zł. Czy jest to szansa na całkowite wyleczenie wady wzroku, a może jedynie na poprawienie ostrości widzenia chociażby na krótki okres czasu? Przyjrzyjmy się bliżej temu zabiegowi.

Na czym polega zabieg laserowej korekcji wzroku?

Laserowa korekcja wzroku pozwala na całkowite wyeliminowanie z naszego życia okularów i soczewek. Po nim nasz wzrok staje się zupełnie inny. Zabieg trwa kilka minut i jest całkowicie bezbolesny. Dlatego też stosowane jest w nim tylko znieczulenie miejscowe poprzez wprowadzenie znieczulających kropli do oczu. Dzięki temu w niedługim czasie po zabiegu możemy wrócić do domu. Oczywiście w przypadku tego typu zabiegów obowiązuje krótki okres rekonwalescencji, a co za tym idzie szybki powrót do aktywnego życia. Po zabiegu występuje małe ryzyko wystąpienia powikłań. Promień lasera spłaszcza bądź uwypukla rogówkę w zależności od rodzaju wady. Nad precyzją komputerowego lasera czuwa lekarz okulista. Możliwość przeprowadzenia takiego zabiegu uzależniona jest od grubości rogówki i promienia jej krzywizny.

Kto nie może poddać się takiemu zabiegowi?

Nie każda osoba, mimo niewielkiej wady wzroku, może być poddana laserowej korekcji wzroku. Wpływ na to ma wspomniana grubość rogówki, zbyt cienka lub zbyt gruba dyskwalifikuje pacjenta z zabiegu. Niestety ten sposób leczenia nie obejmuje również osób ze starczowzrocznością. W przypadku tej choroby soczewka traci elastyczność, a oko traci zdolność dobrego widzenia zarówno z bliska jak i z daleka. Dlatego w przypadku osób po 40. roku życia występuje przymus noszenia okularów, bądź soczewek kontaktowych, a ryzyko przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku jest zbyt duże.

Ostateczną decyzję kwalifikującą do przeprowadzenia zabiegu podejmie Twój okulista w trakcie konsultacji.