Nadpotliwość – jak sobie z nią poradzić?

nadpotliwoscSą takie przypadłości, które powodują duże skrępowanie, a nie bardzo wiadomo jak sobie z nimi poradzić. Tak jest między innymi z nadpotliwością, która częściej dotyka mężczyzn, ale nie oszczędza również wielu kobiet. Czym jest to schorzenie i czy istnieją skuteczne metody, które pozwoliłyby pozbyć się tego problemu?

Nadpotliwość, czyli co?

Pod skórą w całym organizmie ludzkim zlokalizowane są gruczoły potowe, które są odpowiedzialne za proces pocenia się. W przypadku nadpotliwości mówimy jednak o nadaktywności tych gruczołów, co oznacza, że pot wydzielany jest zbyt intensywnie, a dostępne w sklepach i aptekach antyperspiranty nie działają. Problem nasila się w przypadku wysokich temperatur otoczenia albo na skutek silnych emocji. Najczęściej schorzenie dotyka pach i pachwin, dłoni lub stóp. Ciągle wilgotna skóra oraz mokre plamy na ubraniach są dla osób dotkniętych tym schorzeniem bardzo krępujące. Dziś na szczęście znane są skuteczne i bezpieczne metody na leczenie nadpotliwości.

Medycyna estetyczna a nadpotliwość

Choć pozornie wydawać by się mogło, że tematem nadpotliwości zajmuje się tylko jakiś ściśle określony dział medycyny, okazuje się, iż z problemem tym z powodzeniem radzi sobie medycyna estetyczna. Istnieją zabiegi na ciało, które zapobiegają nadmiernemu poceniu się: http://skinclinic.pl/zabiegi-dla-mezczyzn/cialo/leczenie-nadpotliwosci/.

Leczenie nadpotliwości następuje głównie za pomocą dwóch najpopularniejszych metod: w pierwszej z nich wykorzystywana jest toksyna botulinowa, w drugiej – wiązka lasera. Obie metody przynoszą pożądane rezultaty, różnią się jednak stopniem inwazyjności, czasem trwania rezultatów zabiegu oraz jego ceną.

Przeciwdziałanie nadpotliwości – toksyna botulinowa

Leczenie nadpotliwości za pomocą toksyny botulinowej polega na zablokowaniu działania nerwów odpowiedzialnych za pobudzanie gruczołów potowych do pracy, czyli do wydzielania potu. Pod skórę wstrzykiwana jest niewielka dawka botuliny, zabieg jest nieinwazyjny i w pełni bezpieczny – pod warunkiem, że wykonywany jest przez wykwalifikowany personel medyczny. Leczenie nadmiernej potliwości tym sposobem daje pożądane efekty w ciągu kilku bądź kilkunastu dni od przeprowadzenia zabiegu. Jego wadą jest jednak to, że po mniej więcej roku należy go powtórzyć, ponieważ toksyna przestaje działać. Koszt pojedynczego zabiegu to około 1500 zł.

Leczenie nadpotliwości – metoda laserowa

Inną metodą zwalczania nadmiernej potliwości jest zastosowanie lasera. Zabieg SmartLipo polega na wprowadzeniu wiązki lasera do gruczołów potowych, które zostają przegrzane i zniszczone, a następnie odessane metodą podobną jak przy liposukcji. W związku z tym, że gruczoły usuwane są nieodwracalnie, jednorazowy zabieg powoduje zlikwidowanie problemu raz na zawsze. Sam zabieg odznacza się nieco większym stopniem inwazyjności, a jego koszt jest wyższy niż w przypadku wstrzykiwania toksyny botulinowej (ok. 4 tys. zł), za to wydatek jest jednorazowy.

Który zabieg wybrać?

Leczenie nadpotliwości to konieczność, która pozwala pacjentowi wrócić do normalnego funkcjonowania. Nie musi się już obawiać krępujących sytuacji, które doprowadzają tylko do społecznego wycofania. Bez względu na to, którą metodę leczenia wybierzemy, efektem zabiegu będzie podniesienie komfortu psychicznego oraz wzmocnienie pewności siebie. Jeśli nie jesteśmy przekonani, który rodzaj kuracji będzie dla nas odpowiedni, warto skonsultować się z ekspertami – np. z warszawskiej Kliniki Medycyny Estetycznej SkinClinic – którzy na pewno podpowiedzą najlepsze rozwiązanie.