Najważniejsze zasady zdrowego biegania

Co stanowi klucz do sukcesu w aktywności fizycznej? Jak zabrać się za ćwiczenia, bieganie albo jakikolwiek inny sport? Co zrobić, by nie przestać się nim cieszyć po kilku tygodniach? Dzisiaj pokażemy Ci kilka wskazówek, jak łatwo przyzwyczaić swój organizm do wykonywania aktywności fizycznej.

Pierwsza i najistotniejsza zasada jest wręcz oczywista – musisz mieć swój cel, do którego dążysz. Wykonywanie ćwiczeń czy bieganie dla samego biegania nie daje sensu oraz motywacji. Nawet jeśli Twoje ciało wygląda w porządku, to Twoim celem powinna być poprawa kondycji, poprawa zdrowia, uregulowanie metabolizmu. Zawsze musisz mieć cel. W dodatku nie byle jaki cel,
a cel wizualizowany. Wizualizacja jest potężną bronią dla naszego organizmu.

Druga zasada to chęci, które wiążą się bezpośrednio z celem. Nie zawsze jest tak, że mamy ochotę wykonywać ćwiczenia – różne rzeczy dzieją się po drodze, jesteśmy tylko ludźmi. Każdy ma prawo do słabszego dnia. Jednak to, że dzisiaj odpuścisz, siądziesz przed telewizorem i zaczniesz użalać się nad sobą, wcale nie poprawi Twojej sytuacji. Wręcz przeciwnie, pomyśl, jaki kop motywacyjny da Ci poczucie, że pomimo tak kiepskiego nastroju byłeś w stanie odbyć swój trening? Zyskasz poczucie, że więcej nic Cię nie złamie. Jest takie powiedzenie wśród biegaczy: „nie ma słabej pogody, są tylko słabe charaktery”, a ćwiczenia ten charakter powinny hartować.

Ostatnia zasada to racjonalność – jeśli dopiero zaczynasz biegać, nie rób tego bez dobrego obuwia i planu treningowego, jeśli chcesz iść na siłownię – poznaj dobrego trenera i nie rozpoczynaj od bardzo dużych obciążeń. Zdrowy rozsądek to gwarancja, że będziemy długo zdrowi i w dobrej formie. Zobacz więcej.