Narciarstwo dla początkujących

Jazda na nartach jest dla wielu miłośników białego szaleństwa ulubioną formą aktywnego wypoczynku. Wiele osób miało okazję spróbować tej dyscypliny, jednak zrażone ilością upadków, koniecznością posiadania dużej sprawności ruchowej, a czasem drobnymi kontuzjami czy nawet złamaniami stwierdzały, że to nie jest sport dla nich. Znajdą się i tacy, którym narciarstwo najzwyczajniej się nie podoba i preferują inne formy spędzania czasu. Jednak, każdy „raczkujący” narciarz powinien zapoznać się z pewnymi wskazówkami i radami, które lepiej przygotują do startu i uprzyjemnią pierwsze zjazdy.

Każdy początkujący narciarz ma jakieś oczekiwania względem pierwszego razu na stoku. Czego można się spodziewać? Na pewno częstych upadków czy niekontrolowanych ruchów. Jest to nieodłączny element nauki, który w żaden sposób nie powinien zniechęcać, a wręcz powinien zapraszać do pokonywania swoich słabości i zdobywania kolejnych doświadczeń. Kolejną uciążliwą, a czasem denerwującą czynnością jest podnoszenie się po wywrotce, która z początku może przysparzać wielu trudności. Mimo wszystko, warto być wytrwałym i nieustannie próbować, gdyż tylko w taki sposób jesteśmy w stanie dojść do celu. Należy pamiętać, że nie jest się jedyną osobą na stoku. Wokół jeździ cała masa innych narciarzy, snowboardzistów i saneczkarzy w różnym wieku, których umiejętności jazdy mogą być zarówno bardzo zaawansowane, jak i również znikome. Bez zbędnego optymizmu można przyznać, że trudne początki przyprawiają o znużenie i zniechęcają do dalszego działania. Dobra wiadomość jest taka, że po jednym czy dwóch dniach kryzys mija, a jazda na nartach zaczyna sprawiać coraz większą frajdę.

Oprócz odpowiedniego nastawienia psychicznego, bardzo ważnym elementem wyjazdu na narty jest odzież adekwatna do warunków panujących na stoku. Zaczynając od butów – muszą one idealnie pasować do stopy narciarza. Powinno być możliwe swobodne poruszanie palcami, dzięki czemu stopy nie będą marznąć. Noga wewnątrz buta powinna być usztywniona, co umożliwi kontrolę przy skręcaniu. Warto pamiętać też, że każdy producent może używać innej rozmiarówki, dlatego zawsze należy przymierzyć buta przed kupnem. Często popełnianym błędem jest zakładanie do butów narciarskich bardzo grubych skarpet celem utrzymania odpowiedniej temperatury stóp. Nic bardziej mylnego! Same odpowiednio dobrane buty są na tyle ciepłe, iż kolejne warstwy odzieży są po prostu zbędne. Zbyt grube, uciskające skarpety mogą doprowadzić do znacznego ograniczenia lub nawet utraty krążenia, co może okazać się bardzo niebezpieczne. W żadnym wypadku nie powinno zakładać się na stok dżinsów, dresów czy innych tego typu spodni. Należy pamiętać, że mamy do czynienia z częstymi upadkami i kontaktem z topniejącym śniegiem, a przemoczenie i zmarznięcie są głównymi przyczynami popsucia każdego wyjazdu na narty. Warto zainwestować w grube, wodoodporne, nylonowe spodnie narciarskie podtrzymywane przez specjalne szelki. Wodoodporna i gruba powinna być również kurtka, pod którą warto założyć kilka warstw odzieży, na tzw. cebulkę. W zależności od upodobania, można zdejmować kolejne warstwy, gdy dochodzi do przegrzania i nadmiernej potliwości. Podstawą są również grube, wodoodporne rękawice, które chronią dłonie przed zimnem, wiatrem i śniegiem. Nie mogą być one zbyt obcisłe, gdyż mogą zablokować przepływ krwi.

Podsumowując, warto podejść do swoich pierwszych zjazdów z pozytywnym nastawieniem i nie zniechęcać się początkowymi niepowodzeniami. Ważne, aby udać się na stok w dobrej formie i podążać własnym tempem. Warto dać sobie szansę i mieć poczucie, że spróbowało się czego nowego i wcale niełatwego!