Niezbędne elementy bezpieczeństwa w samochodzie

wyposażenie-autaBardzo wiele osób niestety nie wie, co koniecznie musi wozić ze sobą w samochodzie, mimo że elementów obowiązkowych w Polsce jest tylko dwa. Te dwa wymagane przez polskie prawo elementy to gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Dowiedz się dlaczego tak ważne jest ich posiadanie w swoim samochodzie i zadbaj o bezpieczeństwo na drodze dla siebie oraz innych użytkowników ruchu!

Konieczne elementy wyposażenia samochodu

Jeżeli mamy rok 2016, a gaśnica straciła ważność w 2005 to tak, jakbyśmy jej nie mieli, ponieważ nie będzie ona w stanie spełnić swojej funkcji w razie nagłej potrzeby. Trzeba także wiedzieć, w jakiej odległości od samochodu postawić trójkąt ostrzegawczy w razie awarii auta, żeby nie dostać niepotrzebnego mandatu za złamanie przepisów drogowych. Wizja mandatu jest dla większości ludzi zazwyczaj dosyć motywująca, dlatego warto wiedzieć, że za brak gaśnicy i trójkąta nam on grozi. Apteczka samochodowa nie jest obowiązkowa, ale warto ją mieć, ponieważ w razie, gdy jesteśmy świadkami stłuczki czasem okazuje się, że bez problemu moglibyśmy udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy, lecz nie jesteśmy w stanie tego zrobić właśnie z powodu braku apteczki. Sama apteczka nie zajmuje dużo miejsca i nie kosztuje dużo, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wozić ją ze sobą.  Apteczki samochodowe z podstawowym lub nieco szerszym wyposażeniem kupić można np. w sklepie internetowym Wajbex, który zajmuje się sprzedażą głównie części samochodowych, ale także elementów bezpieczeństwa drogowego.

Co ponadto jest istotne?

Ponadto elementami, które nie są obowiązkowe, ale mimo to powinny się znaleźć w każdym samochodzie, są takie przedmioty, jak kamizelka odblaskowa, koło zapasowe z podnośnikiem, klucz do kół, linka holownicza oraz zapasowe żarówki, ponieważ każdemu kierowcy zdarzyło się przynajmniej kilka razy nie zauważyć spalonej żarówki w najbardziej nieodpowiednim momencie lub złapać gumę, nie mając akurat zapasowego koła w bagażniku.

Kamizelka odblaskowa jest bardzo ważna, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy nie zaświeci nam się jakaś niepokojąca kontrolka w samochodzie podczas nocnej jazdy i będziemy zmuszeni zatrzymać się na poboczu. W takiej sytuacji bycie widocznym z daleka to podstawa, a zapewnić nam widoczność może jedynie kamizelka odblaskowa. Cena takiej kamizelki najczęściej oscyluje w granicach dziesięciu złotych, dlatego nie jest to zbyt wysoka cena za coś, co sprawi, że będziemy bezpieczni.

Prawdopodobnie każdy z nas kiedyś w życiu odbył kurs pierwszej pomocy (np. w szkole), jednak zazwyczaj większości osób ,,coś świta’’, ale w praktyce nie byliby w stanie rzeczywiście udzielić komuś pierwszej pomocy. Dlatego warto jest wozić ze sobą w samochodzie instrukcję pierwszej pomocy, którą dostać można np. na stacjach benzynowych lub najłatwiej w Internecie.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Dbanie o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich jest podstawą dla każdego członka społeczeństwa. Będąc kierowcą, dochodzi także odpowiedzialność za innych uczestników ruchu. Niestety, nie wszyscy kierowcy myślą o bezpieczeństwie, lubią się popisywać szybką jazdą w terenie zabudowanym i ryzykownym wyprzedzaniem, gdzie w rzeczywistości nikomu nie imponują, tylko sprawiają zagrożenie na drodze. Zawsze powinno się wozić ze sobą podstawowe elementy bezpieczeństwa, żeby w razie awarii lub stłuczki (nawet jeżeli nie jest ona naszym udziałem) móc pomóc osobom, które tego doświadczyły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.