Przepis na niezwykły bigos

Jest jednym z najbardziej znanych dań, w którym główną rolę odgrywa kapusta. Doskonale znany w polskiej kuchni bigos jest potrawą prostą i smaczną, na którą przepis znajdzie się w niemal każdym domu. Chętnie zjadany w domach, jest też jednym z najważniejszych dań podawanych w barach oraz innych lokalach gastronomicznych. Pojawia się nawet na ważnych przyjęciach oraz na luźniejszych imprezach towarzyskich. Skąd taka popularność tej potrawy?

To proste. Bigos jest jednym z polskich specjałów, a przepisy na to danie zajmowały ważne miejsce już w kuchni staropolskiej. Smaczne, aromatyczne danie było od zawsze cenione ze względu na swój smak oraz możliwość łatwego podgrzewania. Idealnie sprawdzał się bigos jako danie dla podróżników, gdyż jego podgrzanie przy ognisku nie stwarzało większych problemów.

Co więcej – im częściej taką potrawę się podgrzewało, tym wspanialszy stawał się jej smak i aromat. To danie, z którego tak dumna była kuchnia staropolska, cieszy się do dziś ogromnym uznaniem. Istnieją różne wersje tej potrawy, przy czym za te najbardziej znane i szanowane uchodzą bigos myśliwski i bigos hultajski. Do sporządzenia tego dania można wykorzystać zarówno świeżą, jak i kiszoną kapustę.

Bardzo popularne jest łączenie kapusty kiszonej ze świeżą. Kiełbasa oraz dowolne gatunki mięsa są kolejnymi ważnymi składnikami. Można je wybierać dowolnie, można też łączyć ze sobą różne gatunki. Ważne, by mięsa i kiełbasy miały wyrazisty smak i odpowiedni aromat. Pieprz i cebula to podstawowe przyprawy, z których korzysta się w przypadku bigosu. Istnieją przepisy, które zalecają dodanie do tej potrawy grzybów lub kwasy burakowego, równie częstym dodatkiem jest tu przecier pomidorowy.

Ciekawy przepis zaleca dodanie do bigosu suszonych śliwek lub czerwonego wina. W efekcie bigos – danie proste i uniwersalne – może zaskoczyć różnymi wariantami i stać się daniem niezwykle ciekawym. Więcej o pysznym jedzeniu tutaj.