Nordic walking a trekking

Te dwie zyskujące coraz większą popularność formy aktywności fizycznej – nordic walking i trekking – dla laików bywają do siebie łudząco podobne. Osoby początkujące bardzo często mylą te dwa pojęcia i nie są w stanie rozróżnić tych dwóch odrębnych dyscyplin. Sprzedawcom w sklepach sportowych czy nawet samym producentom ekwipunku sportowego zdarza się wykorzystywać ludzką niewiedzę, a nieświadomi klienci kupują niedopasowane, podszywające się pod właściwy sprzęt atrapy.

Nordic walking i trekking to dwie odmienne techniki chodzenia. Podstawową wspólną cechy obu dyscyplin jest wykorzystywanie do ćwiczeń kijków, jednak sama istota ćwiczeń jest zupełnie różna. Nordic walking jest techniką marszu opracowaną przez narciarzy biegowych, która początkowo stanowiła element ich rozgrzewki. Ćwiczenie to zostało tak pozytywnie przyjęte przez społeczność sportową, iż obecnie może być ono wykonywane przez wszystkich, bez względu na wiek. Sedno nordic walkingu leży w tym, aby podczas marszu z kijkami pobudzać do pracy wszystkie partie mięśni. Natomiast, trekking jest bardziej utożsamiany z wyprawą niż z marszem. Uprawiany jest on w trudnych warunkach terenowych i mniej dostępnych regionach, najczęściej w górach. Podobnie jak w nordic walkingu, wędrówka wspomagana jest przez kijki trekkingowe, jednak technika chodu w obu tych dyscyplinach jest zupełnie odmienna. Trekking kojarzony jest z większym wysiłkiem fizycznym, bardziej zaawansowanymi umiejętnościami i lepszą wydolnością fizyczną. Taka wyprawa wymaga posiadania odpowiedniego ekwipunku, jak np. buty, skarpety trekkingowe, spodnie, bluza czy kurtka.

Różnic należy dopatrywać się także w budowie kijków do obu dyscyplin. Kijki do nordic walkingu posiadają rękojeść kształtem zbliżoną do wyciętej rękawicy, specjalnie wyprofilowaną w taki sposób, aby wspomagać prawidłową pracę mięśni i zapewnić prawidłową technikę chodu. Kijki do trekkingu wyposażone są w specjalne paski, których zadaniem jest odpowiednie podtrzymywanie dłoni. W obu przypadkach, kijki powinny być jak najlżejsze – najlepiej służą te wykonane z aluminium. Kijki trekkingowe są składane, natomiast coraz więcej producentów sprzętu do nordic walkingu również wprowadza do swojej oferty kijki składane, dlatego ten element przestaje być tym różnicującym. I tu i tu w dolnej części przyrządu znajduje się możliwy do ściągnięcia gumowy talerzyk.

W Polsce, obie dyscypliny zyskują coraz większą rzeszę fanów. Aktywności te cieszą się szczególną popularnością wśród osób starszych, które wciąż pragną dbać o swoje zdrowie i kondycję fizyczną, ale nie są w stanie wytrzymać morderczych treningów. Bardzo elastyczne natężenie wysiłku i możliwość regulacji intensywności ćwiczeń sprawia, że nordic walking i trekking są świetnym sposobem na dobre samopoczucie i poprawę sprawności ruchowej.