Nowe trendy na rynku baterii kuchennych

Choć na naszym rynku są już kilka lat, wciąż niektóre z nich należą do nowości. Oto kilka najciekawszych i najbardziej godnych uwagi rozwiązań w sferze baterii kuchennych.

Szybciej, sprawniej, oszczędniej

Nasz przegląd zacznijmy od baterii termostatycznych. Dzięki tym zmyślnym urządzeniom jesteśmy w stanie ustawić na baterii stałą wartość temperatury wypływającej wody. Co ciekawe temperatura będzie stała nawet mimo wahań temperatury ciepłej wody doprowadzanej do baterii. Oprócz komfortu użytkowania jest jeszcze ważny aspekt baterii termostatycznej – oszczędność wody. Oto bowiem niepotrzebnie nie wylewamy wody, czekając aż poleci z kranu odpowiednia dla nas temperatura.

O krok dalej w komforcie idzie bateria zbliżeniowa. Specjalny czujnik wychwytuje ruch tuż pod kranem, dzięki czemu, woda zaczyna lecieć gdy tylko podstawimy ręce pod ujście wylewki. Bateria taka posiada i termostat, często nawet elektroniczny. Możemy oczywiście ustawić wszelkie inne parametry wody, jak ciśnienie, ale również czas po którym woda przestanie lecieć po odstawieniu rąk spod kranu. Istnieją również baterie kuchenne, które łączą wszystkie wymienione funkcje, a przy tym posiadają funkcjonalność klasycznych kranów.

Oprócz oszczędności i wygody można spotkać zupełnie inne motywacje producentów baterii kuchennych. Swego rodzaju nowością na rynku są baterie z filtrem wody i saturatorem. Tutaj celem jest zapewnienie użytkownikom smaczną wodę pitną dobrej jakości. Taka baterii z pewnością pozwoli pożegnać się z tanimi wodami źródlanymi kupowanymi w marketach, które de facto często posiadają mniej substancji mineralnych aniżeli woda z kranu.

Oczywiście niczym specjalnym obecnie jest perlator, pozwalający napowietrzyć wodę i przez to powiększyć objętość wody wypływającej z kranu, dzięki czemu zużywamy mniej wody. Kwestią oszczędności jest także przycisk zwany przez niektórych producentów „eko-stop” czy „quick-stop”. Zasada jest prosta. Bateria ma ogranicznik przepływu wody, dopiero wciśnięcie „eko-przycisku” zwalnia blokadę i woda płynie normalnym strumieniem, który przecież przy rutynowym myciu rąk wcale nie jest potrzebny. Używanie w swojej kuchni i łazience zarówno perlatora, jak i eko-przycisku pozwala zaoszczędzić ogromne ilości wody.

Na koniec warto zwrócić uwagę na popularne ostatnio wyciągane wylewki. W kuchni, gdzie często zachodzi potrzeba niestandardowych prac, możliwość wyciągania wylewki daje dużo możliwości w zmywaniu czy płukaniu. Należy jednak pamiętać, by dobrać odpowiednio wylewkę do zlewozmywaka, by strumień wody z zamontowanej wylewki nie chlapał zbyt mocno.