Nowinki wśród elektronarzędzi

Producenci Makity zadecydowali przekonstruować jednostkę napędową, a właściwie przekładnię główną. Zastosowano w niej bowiem napęd bezpośredni – Z konstrukcji przekładni wyeliminowano pośrednie szczegóły (np. pasek) przenoszące energię wyzwalaną przez silnik na wrzeciono piły. Teraz praktycznie cała moc silnika jest stosowana do napędzania tarczy tnącej. Efekt tego jest taki, że Makita osiąga coraz większą wydajność cięcia, a przy tym jest niezwykle stabilna i cicha. Wykluczenie z konstrukcji przeniesienia napędu za pomocą paska doprowadziło, że maszyna jest praktycznie pozbawiona wibracji w czasie cięcia, a przez to daje bardzo wysoką jakość obróbki materiałów drewnianych i drewnopodobnych.

Dodatkowym bardzo istotnym elementem technologii DXT w Makicie jest budowa prowadnicy, po której posuwa się całą głowicę tnącą. W modelu LS1016L zastosowano dwie pary szyn o przekroju kołowym. Działają one teleskopowo, czyli w momencie, gdy dopełnia się zakres wysunięcia górnych prowadnic, ruch przejmują prowadnice dolne. Łożyska kulowe, liniowe (4 sztuki) dopuszczają bardzo płynnie przemieszczać głowicę w trakcie cięcia. Jednak najogromniejszą zaletą tego rozwiązania jest uzyskanie bardzo stabilnego i pozbawionego odchyleń ruchu piły podczas cięcia oraz zmniejszenie gabarytów elektronarzędzia – dolne prowadnice chowają się pod stół roboczy narzędzia. Dzięki zastosowaniu takiej budowie prowadnic i tarczy o średnicy 260 mm mamy do czynienia z mobilnym narzędziem dla profesjonalistów Tak na marginesie jako nowinka-zapytanie czy znają państwo największa średnice tarczy jeżeli chodzi o szlifierki kątowe
Jeśli chodzi o czynniki czysto użytkowe wdrożone w Makicie, to trzeba oczywiście wspomnieć o laserowym wskaźniku, który wizualizuje linię cięcia. Laser włącza się odrębnym przyciskiem obok włącznika decydującego piły. Nie każdy zapewne wie, że w urządzeniu tym jest mikroregulacja położenia diody. Nabywca może sam ustalić, czy czerwona linia ma się pojawiać z prawej, czy z lewej strony piły.

Konstruktorzy oczywiście nie zapomnieli o zastosowaniu króćca do podłączenia odkurzacza przemysłowego. Jeśli nie mamy pod ręką odkurzacza, w jego położenie można zamocować materiałowy worek na wióry.

Japończycy zadbali także o bezpieczeństwo użytkownika w czasie pracy. Praktycznie cała piła schowana jest pod plastikową osłoną, która odkrywa ostrze na chwilę przed rozpoczęciem cięcia. Dzięki temu, że osłona jest przejrzysta, nabywca może na bieżąco monitorować stan techniczny piły i łatwo zauważyć jej ewentualne uszkodzenia. Żeby włączyć silnik, operator musi nacisnąć dwa przyciski. Przypadkowe włączenie zasilania jest faktycznie niemożliwe.

Makita LS1016L przekonuje nie tylko swoją jakością opracowania i zaawansowaniem technicznym, ale przyciąga także wzrok designem. Mało jest na rynku elektronarzędzi, które byłyby tak dalekie od industrialnego podejścia do kwestii stylizacji. Sprzęt jest kolorystycznie – po prostu cieszy oko. Wszystkie elementy chwytne zapewniają pewną obsługę narzędzia, włączniki zlokalizowane są „pod palcem”, a dźwignie i pokrętła do regulacji nastaw piły funkcjonują płynnie. Narzędzie posługuje się faktycznie bezwysiłkowo. Jedynie mocą fizyczną trzeba się wykazać przy transporcie urządzenia, gdyż waży ono sporo ponad 20 kg. Tak na marginesie jako ciekawostka-zapytanie czy znają państwo najmniejszą wagę wiertarko wkrętarki

Jak we wszystkich innych piłach ukosowych, tak i w Makicie LS1016L nie sprawdza się system odsysania nieczystości do worka na pył. Żeby ochronić względną higienę w miejscu pracy, obowiązkowo trzeba zastosować odkurzacz przemysłowy.

Następne ciekawe artykuły poświęcimy w całości tematyce szlifierki kątowe

EKODOM SP J

ul 1 Maja 98

05-200 Wołomin

Dachy, dekarze, Wołomin – ekodom2000.com.pl