Nowy dom a przepompownie ścieków

Budowa własnego domu to poważna i bardzo kosztowna inwestycja. Przede wszystkim, trzeba znaleźć atrakcyjną działkę, odpowiadającą nam pod względem finansowym i wizualnym. Zanim ją wybierzemy, musimy zwrócić uwagę na wiele kwestii, mniej lub bardziej ważnych.

  Podstawową sprawą jest sprawdzenie przeznaczenia działki, ponieważ dom może zostać postawiony tylko na działce budowlanej. Najbezpieczniej jest kupić działkę w gminie posiadającej aktualny miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który jest podstawą do wystawiania pozwoleń na budowę. Z planu możemy się też dowiedzieć, jakie jest przeznaczenie sąsiednich działek, więc dzięki temu unikniemy wybrania miejsca, gdzie w przyszłości planowana jest budowa ruchliwej drogi czy zakładu przemysłowego.

  Wpływ na cenę działki ma przede wszystkim lokalizacja. Działki usytuowane bliżej centrum miasta są odpowiednio droższe od tych na odludziu. Jednak, powinniśmy wybrać miejsce, skąd będziemy mieli dogodny dojazd do miejsc, w których często bywamy oraz do centrum.

Bardzo ważnym elementem jest podłączenie mediów – wody, kanalizacji, prądu i  gazu. Często zdarza się, że działka jest słabo uzbrojona, szczególnie ta położona na odludziu. Informację na temat możliwości przyłączenia można uzyskać u dostawcy poszczególnych mediów. Warto dowiedzieć się o plany rozbudowy sieci oraz o koszty przyłączenia, gdyż może to znacznie podnieść cenę planowanej inwestycji. Główny problem możemy mieć z podłączeniem kanalizacji, gdyż jeśli np. działka znajduje się na nierównym terenie, z wysokim poziomem wód gruntowych, będziemy musieli zainwestować w przydomową przepompownie ścieków, która rozwiąże wszelkie problemy wodno-kanalizacyjne.

Trzeba się także zastanowić jaki dom ma powstać na kupowanej działce – mały, duży, parterowy, piętrowy – gdyż od tego będą zależały wymiary poszukiwanej działki.

Zanim zdecydujemy o kupnie, powinniśmy też sprawdzić stan prawny działki, tzn. czy osoba, która oferuje sprzedaż jest  jej właścicielem, czy właścicieli jest kilku lub czy działka nie ma obciążonej hipoteki.

Okazuje się, iż wybór działki to nie tylko poszukiwanie miejsca, które nam się podoba, ale także wiele spraw formalnych do sprawdzenia, o których nie można zapominać, gdyż przy tak poważnej inwestycji nie ma miejsca na pomyłki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.