Nowy program budowy mieszkań – co warto wiedzieć?

Zgodnie z uchwałą przyjętą we wrześniu ubiegłego roku, rząd rozpoczął już wcielanie w życie Narodowego Programu Mieszkaniowego. Jego sztandarowym punktem jest Mieszkanie Plus. W ten sposób politycy chcą walczyć z niedostosowaniem aktualnej sytuacji na rynku mieszkaniowym do potrzeb polskich rodzin.

Oferta tanich w wynajmie nieruchomości ma być kierowana głównie do obywateli o średnich i niskich dochodach. Poza tym, że mieszkania mają być łatwiej dostępne, to rząd chce też poprawić ich stan techniczny oraz zoptymalizować ich efektywność energetyczną. Pierwsze mieszkania zostaną udostępnione w Katowicach, gdzie na początku lipca Beata Szydło oficjalnie ogłosiła start przedsięwzięcia. Budowa ruszyła już także w Pruszkowie i Wałbrzychu. W Białej Podlaskiej zbierane są natomiast wnioski, które pozwolą poznać realne zapotrzebowanie na mieszkania o niskich kosztach wynajmu. Co ważne, miasto planuje przygotowanie specjalnych lokali mieszkalnych dla osób niepełnosprawnych.

Rządowy program budowy mieszkań będzie kontrolowany przez Bank Gospodarki Krajowej. Nieruchomościami wykorzystanymi do jego wdrożenia będą natomiast budynki, które dotychczas stanowiły własność jednostek samorządowych, Skarbu Państwa, spółek państwowych oraz prywatnych inwestorów. Początkowo planowano jego uruchomienie w 17 miastach leżących w różnych regionach Polski. Stale jednak pojawiają się kolejne miejscowości deklarujące chęć stworzenia tanich mieszkań. Większość planowanych inwestycji będzie dotyczyła nieruchomości o przeciętnym metrażu, najczęściej wahającym się od 40 do 60m2. W zależności od regionu kraju, cena za 1m2 ma wynosić od ok. 10 do 20zł. W przypadku chęci późniejszego nabycia mieszkania na własność, koszt może być o 20% wyższy.

Mieszkania udostępniane będą Polakom, które nie mogą pozwolić sobie na zakup własnego M2 z powodu braku zdolności kredytowej, a do tego mają problem z opłaceniem długoterminowego wynajmu takiego lokum. Resort infrastruktury wyliczył, że grupa Polaków bez szans na własne mieszkanie to ok. 40% społeczeństwa. Choć osoby bezdzietne również będą miały szansę na wynajem mieszkania w obniżonej cenie, to jednak pierwszeństwo ma należeć do rodzin wielodzietnych. Szacuje się, że koszt wynajmu będzie . Co więcej docelowo mieszkania te mają być możliwe do nabycia przez lokatorów na preferencyjnych warunkach.