O ile droższy jest oryginał od zamiennika?

Pytanie czy lepiej jest nabyć oryginalną czy zamienną część samochodową padało już wiele razy na dużych serwisach motoryzacyjnych i dopóki będą rozbieżności we wspomnianych kwestiach zapewne będzie pojawiało się nadal. Z jednej strony oryginalne części samochodowe teoretycznie mogą pochwalić się o wiele wyższą jakością wykonania, ale razem z nią przychodzi zbyt wysoka cena. Natomiast konkurencja na rynku zamienników sprawia, że części zamienne wykonywane są zgodnie z coraz bardziej rygorystycznymi wymaganiami, a co za tym idzie ze względu na jakość wykonania nie powinny odbiegać od oryginałów. Chodzi jednak głównie o jedną, niezwykle istotną rzecz – czy korzystanie na co dzień z samochodu zaopatrzonego głównie w zamienniki jest bezpieczne?

I tak, i nie. Co prawda z pewnością najlepiej serwisować samochód w Autoryzowanych Stacjach Obsługi, lecz zawyżone ceny podzespołów w zestawieniu z nieodpowiednimi cenami napraw sprawiają, że nie każdego kierowcę stać na takie nakłady finansowe. Jak sobie można wówczas poradzić? Pozostają dwa główne rozwiązania: rozpoczęcie poszukiwań eksploatowanych części samochodowych na giełdach samochodowych albo kupno o wiele tańszych zamienników. Na co się zdecydować? Teoretycznie znacznie korzystniej jest zakupić sprawdzone zamienniki. Zamienne części samochodowe są niezwykle popularne, a wiele z nich jest produkowanych zgodnie ze specyfikacjami oryginalnych podzespołów, niekiedy w identycznych fabrykach. Istnieje wiele polecanych koncernów produkujących bardzo dobre części zamienne. Należy zorientować się jakie są panujące np. na temat firmy NGK opinie, które można odnaleźć na wielu portalach motoryzacyjnych, a dostaniemy ogólny pogląd czy warto zainteresować się częściami produkowanym przez dany koncern. Jeżeli zdecydujemy się na kupno podzespołów stworzonych przez któregokolwiek, mniej znanego producenta warto niekiedy zorientować się, w jakich krajach ulokowane są jego fabryki. Chodzi o to, że niestety powstaje coraz więcej tanich podróbek produkowanych w Chinach, które wyglądem i opakowaniami prawie zupełnie nie różnią się od części oryginalnych.

Przed kupnem części zamiennych należy sprawdzić również rekomendacje konkretnego producenta. Rywalizacja na rynku części zamiennych nieustannie wzrasta, dzięki czemu powstaje coraz większa ilość przedsiębiorstw produkujących auto części – niektóre z nich projektują podzespoły o nie najlepszej jakości. Oczywiście, produkt produktowi nierówny, ale prawdopodobnie przedsiębiorstwo o stuletniej historii posiadające roczny obrót z rzędu milionów euro powinno tworzyć lepsze elementy niż nieznana marka, startująca na rynku auto części. Niemal nigdy nie dzieje się na odwrót. Przede wszystkim z tych względów kiedy mamy zamiar nabyć np. części Nissens to wpierw zaglądnijmy na oficjalną stronę producenta i poczytajmy nieco o jego przeszłości, stałych odbiorcach czy producentach samochodów, którzy stosują i rekomendują wspomniane części. Dodatkowo opłaca się zbadać ile trwa czas gwarancji oraz co sama gwarancja obejmuje.

Spora ilość mechaników samochodowych stanowczo odradza kupna eksploatowanych części zamiennych. Jest tak ponieważ nie posiadamy konkretnych informacji dotyczących używanego podzespołu. Przeważnie osoba zainteresowana kupnem używanego podzespołu zagląda na szrot i po odnalezieniu poszukiwanej części niekiedy dokładniej się jej nie przypatruje, ciesząc się z oszczędności z rzędu czasem kilku złotych. Niestety w zdecydowanej większości przypadków taka część po kilku lub kilkunastu tygodniach przestanie prawidłowo funkcjonować. Wówczas kierowcy dochodzą do wniosków, że kupno części od renomowanego producenta jak choćby NRF byłoby sporo tańsze w porównaniu z zakupem wyeksploatowanej części samochodowej oraz cyklem napraw, jakie niejako spowodowała nabyta „używka”. Istnieją auto części, jakich nie wolno nabywać używanych. Mowa tu przede wszystkim o elementach zawieszenia, bębnach czy klockach hamulcowych – czyli wszelkich częściach mających bezpośredni wpływ na poziom bezpieczeństwa osób podróżujących. Nie należy uważać jedynie na wymienione auto części. Odpowiednim wzorem jest kupno na szrocie chłodnic klimatyzacji zaprojektowanych z aluminium. Surowiec ten jest niezwykle nieodporny na zmianę temperatur a także wilgoć, przez co jeśli chłodnica leżała przez np. miesiąc na otwartym powietrzu to można liczyć, że będzie się prawidłowo funkcjonowała przez kilka lat.