Mity– wymiana opon w samochodzie

W dzisiejszym artykule postanowiliśmy przyjrzeć się tematyce sezonowej wymiany opon w samochodach. Istnieje wielu zwolenników i wielu przeciwników tego procesu, jednak warto przyjrzeć się sprawie z bliska i wyrobić sobie własne zdanie w tej kwestii.

Punkt pierwszy to regulacje prawne

Okazuje się, że w Polsce nie istnieją przepisy, które regulowałyby wymianę opon pomiędzy sezonami. Z jednej strony jest to dobra informacja dla osób chcących zabezpieczyć się przed dodatkowymi kosztami, z drugiej strony tego rodzaju przepisy wymuszają na nas poniekąd większą ostrożność i pomagają zachować bezpieczeństwo. Niestety na polskich drogach odnotowuje się bardzo dużo wypadków. Może gdyby przepisy były takie, jak w innych krajach Europy – byłoby mniej tragedii.

Punkt drugi to informacje od producenta

Wymiana opon na zimowe powinna nastąpić, jeśli temperatura dobowa (jej wartość średnia) spada poniżej siedmiu kresek i utrzymuje się przez kilka następnych dni. Nie są to wymogi bardzo restrykcyjne, jednak nieraz późną wiosną mamy jeszcze kilka takich dni, w których temperatura może nie przekroczyć dziesięciu stopni. Problem występuje wtedy, kiedy w rzeczywistości mamy bardzo duże wahania temperatury, a jak wiadomo – zimowe opony nie przepadają za słońcem i ciepłem.

Punkt trzeci porusza kwestię różnic w budowie opon

Nie będziemy zagłębiać się w szczegóły, jednak zimowa opona wygląda zupełnie inaczej niż letnia. Przede wszystkim różnica tkwi we właściwościach – opony zimowe nie twardnieją w przypadku niskich temperatur i lepiej trzymają się podłoża. Stawiając obok siebie oba typy ogumienia od razu widać, która z opon jest letnia, a która przeznaczona na sezon zimowy.

Punkt czwarty: czy warto?

Odpowiedź jest oczywista. Warto, nie tylko dla swojego bezpieczeństwa, ale także dla bezpieczeństwa wszystkich innych uczestników ruchu drogowego. Zobacz więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.