Mity– wymiana opon w samochodzie

W dzisiejszym artykule postanowiliśmy przyjrzeć się tematyce sezonowej wymiany opon w samochodach. Istnieje wielu zwolenników i wielu przeciwników tego procesu, jednak warto przyjrzeć się sprawie z bliska i wyrobić sobie własne zdanie w tej kwestii.

Punkt pierwszy to regulacje prawne

Okazuje się, że w Polsce nie istnieją przepisy, które regulowałyby wymianę opon pomiędzy sezonami. Z jednej strony jest to dobra informacja dla osób chcących zabezpieczyć się przed dodatkowymi kosztami, z drugiej strony tego rodzaju przepisy wymuszają na nas poniekąd większą ostrożność i pomagają zachować bezpieczeństwo. Niestety na polskich drogach odnotowuje się bardzo dużo wypadków. Może gdyby przepisy były takie, jak w innych krajach Europy – byłoby mniej tragedii.

Punkt drugi to informacje od producenta

Wymiana opon na zimowe powinna nastąpić, jeśli temperatura dobowa (jej wartość średnia) spada poniżej siedmiu kresek i utrzymuje się przez kilka następnych dni. Nie są to wymogi bardzo restrykcyjne, jednak nieraz późną wiosną mamy jeszcze kilka takich dni, w których temperatura może nie przekroczyć dziesięciu stopni. Problem występuje wtedy, kiedy w rzeczywistości mamy bardzo duże wahania temperatury, a jak wiadomo – zimowe opony nie przepadają za słońcem i ciepłem.

Punkt trzeci porusza kwestię różnic w budowie opon

Nie będziemy zagłębiać się w szczegóły, jednak zimowa opona wygląda zupełnie inaczej niż letnia. Przede wszystkim różnica tkwi we właściwościach – opony zimowe nie twardnieją w przypadku niskich temperatur i lepiej trzymają się podłoża. Stawiając obok siebie oba typy ogumienia od razu widać, która z opon jest letnia, a która przeznaczona na sezon zimowy.

Punkt czwarty: czy warto?

Odpowiedź jest oczywista. Warto, nie tylko dla swojego bezpieczeństwa, ale także dla bezpieczeństwa wszystkich innych uczestników ruchu drogowego. Zobacz więcej.