Obowiązek podatkowy w Niemczech

Wyjeżdżając do pracy za naszą zachodnią granicę powinniśmy dowiedzieć się coś więcej o przepisach finansowych i podatkowych obowiązujących w Niemczech. Taka wiedza może nam okazać się bardzo potrzebna, gdy znajdziemy się w sytuacji załatwiania jakiś spraw w biurze czy urzędzie w obcym nam w końcu kraju.

Każde zobowiązanie podatkowe w Niemczech jest szacowane przez Urząd Skarbowy (Finanzamt). Kwartalne płatności podatków są wymagane w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu, natomiast rozliczeń z racji odpowiedzialności podatkowej przed niemieckim urzędem należy spodziewać się po nowym roku kalendarzowym, kiedy to, podobnie jak w Polsce, należy rozliczyć zaległy rok podatkowy. Roczny niemiecki zwrot podatku dochodowego musi być złożony do 31 maja. Nieco inaczej jest z terminami, gdy będziemy chcieli starać się o zwrot podatku Niemcy.

Niemiecki podatek dochodowy (potrzebny do tego, aby później starać się o zwrot podatku Niemcy) obliczany jest w wysokości 25% od zysków spółki, po kosztach i jest należna, jeżeli nieruchomość jest nabywane przez przedsiębiorstwa. Z kolei podatek od nieruchomości jest nałożony przez władze lokalne, co oznacza, że nasza lokalizacja na terenie Niemiec decyduje o wysokości podatku jaki będziemy odprowadzać. Istnieją dwa rodzaje lokalnego podatku: pierwszy ma swoje zastosowanie na nieruchomości rolnej, a drugi jest stosowany w odniesieniu do komercyjnych gruntów i budynków. Urzędy dokonują obliczenia podatku za pomocą wartości jednostkowej, którą w oparciu o obliczenia szacunkowej wartości nieruchomości, jest na ogół niższa niż cena zakupu danej nieruchomości. Cena nieruchomości w Niemczech, podobnie jak w Polsce w dużej mierze zależy od położenia obiektu.
Inne należne podatki w Niemczech to podatek od zysków kapitałowych (CGT), przy którym stawka jest taka sama, jak stawka podatku dochodowego; podatek spadkowy (IHT), czy też podatek od darowizn.