Wpływ sieci energetycznej na światło

Jakość napięcia zasilającego ma podobny wpływ na rozproszone źródła jak i na odbiorniki energii elektrycznej. Zaburzenia elektromagnetyczne skracają czas życia urządzeń i mogą być przyczyną ich nieprawidłowego funkcjonowania, a nawet wyłączenia. Zaburzenia elektromagnetyczne pojawiają się zarówno w warunkach normalnej jak i zakłóceniowej pracy sieci. Dla uzyskania kompatybilności elektromagnetycznej poziom zaburzeń powinien być mniejszy od poziomu wytrzymałości urządzenia.

Do oceny kompatybilności w stanach ustalonych, w normalnych warunkach pracy sieci, jako maksymalne poziomy zaburzeń można przyjąć dopuszczalne wartości parametrów jakościowych podane w obowiązujących normach. Zaburzenia wywołane czynnościami łączeniowymi, takie jak zmiana pozycji przełącznika zaczepów, załączanie baterii kondensatorów, czy rozruchy silników, nie są normalizowane, ale można je wyznaczyć znając parametry sieci i odbiorów. Ustalone poziomy zaburzeń należy odnieść do danego poziomu wytrzymałości urządzenia.

W konwencjonalnych elektroenergetycznych sieciach rozdzielczych, o konfiguracji otwartej, zwykle obserwuje się ujemnie odchylenia amplitudy napięcia spowodowane spadkiem napięcia na drodze przepływu prądu od źródła do odbiornika. W sieci ze źródłami rozproszonymi możliwe są odchylenia ujemne i dodatnie, te ostatnie prowadzące do wzrostów napięcia w węzłach sieci. W stanie słabego obciążenia sieci napięcia w węzłach mogą przekroczyć wymagane poziomy. Ponadto, stany przejściowe występujące w czasie rozruchu lub zatrzymania niektórych źródeł powodują krótkotrwałe zmniejszenie napięcia w punkcie przyłączenia do sieci. Utrzymanie napięć w węzłach sieci w granicach wartości dopuszczalnych może więc stanowić istotny problem dla przedsiębiorstwa energetycznego.

Wahania napięcia wprowadzane są do sieci rozdzielczej przez pewne typy generatorów. Przede wszystkim są nimi turbiny wiatrowe, których napięcie wyjściowe zmienia się zależnie od prędkości i kierunku wiatru. Wahania napięcia mogą także być powodowane przez systemy fotowoltaiczne. Skutkiem tego zaburzenia jest zjawisko migotania światła, odczuwane przez innych odbiorców.