Odkurzacze centralne – dlaczego warto?


Odkurzacz centralny to urządzenie niezwykle ułatwiające sprzątanie. Nazwa kojarzy się bardziej ze stosowaniem w dużych biurowcach, gdzie faktycznie jest nieocenionym narzędziem skracającym czas sprzątania powierzchni biurowych, ale do powszechnej świadomości ciągle jeszcze nie dotarł sens używania tej technologii w odniesieniu do domów jednorodzinnych.

.

Na czym polega sprzątanie przy pomocy odkurzacza centralnego?

By móc korzystać z takiej formy odkurzania w budynku powinna być rozmieszczona instalacja, czyli najczęściej rury plastikowe, które umieszcza się w ścianach i podłogach budynku, tak by w każdym pomieszczeniu łączyły się ze specjalnym gniazdkiem ssawnym, do którego docelowo podłącza się rurę ssącą zanieczyszczenie z danej powierzchni.

Dlatego już na etapie sporządzania projektu domu warto umieścić w dokumentacji przebieg instalacji przeznaczonej właśnie w tym celu. Cały proces obsługuje tzw. jednostka centralna, którą najlepiej umiejscowić w pomieszczeniu gospodarczym. To do tej jednostki poprzez rury PCV trafiają zanieczyszczenia z całego domu, które następnie są filtrowane osadzając się w pojemniku, tak jak w tradycyjnym odkurzaczu, a zanieczyszczone powietrze wyrzucane jest na zewnątrz. Jest to jedna z wielkich różnic w odniesieniu do zwykłych odkurzaczy – w sprzątanych w ten sposób pomieszczeniach nie czuć przykrego zapachu zużytego powietrza, które rurami PCV jest usuwane z domu. Opcja doskonała dla np. alergików, bo oprócz uciążliwego kurzu odkurzacz centralny usuwa z przestrzeni wewnętrznej także roztocza.

Kolejnym nieocenionym atutem systemu centralnego odkurzania jest łatwość obsługi, brak potrzeby noszenia po piętrach całego urządzenia – wystarczy poruszać się między pomieszczeniami z samą rurą ssącą, którą podpina się do gniazdek. Cała procedura bardzo mocno skraca czas sprzątania, co w warunkach domowych pozwala na więcej czasu na odpoczynek, a w przypadku firm, zaoszczędza dodatkowo na ilości pracowników potrzebnych do sprzątania.

Odkurzacze o jednych z najlepszych parametrów filtracji można zamówić na stronie producenta Elemix.com.pl