Odpady dla zysków

Wraz ze wzrostem ilości zakupów sprzętu elektronicznego rośnie też liczba zużytego sprzętu. Zgodnie z prawem takie urządzenia powinny być nieodpłatnie przyjmowane przez sklepy ze sprzętem, ale rzeczywistość pokazuje, że nie zawsze tak jest. Zdarza się, że zużyty sprzęt trafia na wysypiska śmieci, a czasem nawet do lasów. Wyrzucając go, zwykle nie zdajemy sobie nawet sprawy, jakie bogactwa w sobie zawiera. Przy produkcji każdego komputera czy telefonu komórkowego wykorzystuje się metale szlachetne, takie jak miedź, srebro, a nawet złoto. Szacuje się, że w jednej tonie tego typu odpadów znajduje się kilogram srebra i 300 gram złota. Metale te nadają się do ponownego przetworzenia, a koszt ich odzyskania jest niższy od kosztu ich pozyskania.

Z tego powodu w niektórych krajach organizowane są akcje skupowania starego sprzętu. Za jeden telefon komórkowy można otrzymać nawet 3 euro. Jednak recykling zużytego sprzętu elektronicznego przynosi zysk nie tylko producentom sprzętu, ale i nam wszystkim.

Poddając go przetworzeniu, minimalizujemy jego szkodliwy wpływ na środowisko, którego skutki będą odczuwać jeszcze przyszłe pokolenia. Oszczędzamy też cenne surowce, których odtworzenie nie jest możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.