Opłaty za konto osobiste w polskich bankach

W dzisiejszych czasach mało kto ma czas na przeglądanie ofert i cenników bankowych, co może prowadzić do podpisania niekorzystnej umowy o prowadzenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.

Pierwszą opłatą którą weźmiemy pod lupę to opłata za otwarcie i prowadzenie konta osobistego: aktualnie żaden bank nie pobiera opłata za założenie rachunku w swoim banku, co wydaje się bardzo logiczne – nikt nie chce zniechęcić klienta już na samym początku. Jednak opłata za prowadzenie konta to już w niektórych bankach standard. Najczęściej bank umożliwia klientowi ominięcie tej opłaty, jeśli zapewni on pewne comiesięczne wpłaty na konto lub będzie aktywnie korzystał z karty debetowej wydanej do tego rachunku. Dobrym przykładem jest tutaj Alior Bank, który oferuje Konto Wyższej Jakości: w cenniku występuje tylko jedna opłata – opłata za prowadzenie konta, która wynosi 12 zł ale jeśli uda nam się spełnić pewne warunki zostanie ona zniesiona i za korzystanie z konta nie zapłacimy ani złotówki.

Druga podstawowa opłata to opłata za wydanie oraz korzystanie z karty debetowej wydawanej do konta. Opłata za jej wydanie wynosi zazwyczaj 0 zł. Jednak już jej utrzymanie tylko w kilku bankach na naszym rynku jest bezwarunkowo darmowe. Najczęściej banki wymagają aby wykonać kilka transakcji bezgotówkowych aby klient nie musiał ponosić kosztów z tego tytułu. Jednymi z banków które nie pobierają tej opłaty bez względu jak często jej używamy są na przykład T-Mobile Usługi Bankowe czy Meritum Bank.

Kolejną cechą na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze konta w banku to możliwość wypłaty środków z krajowych bankomatów bez dodatkowych prowizji. Bardzo często banki ograniczają pulę darmowych bankomatów co nie jest wygodą dla klienta. Istnieje grupa banków które oferują nie tylko darmowe wypłaty z wszystkich bankomatów w Polsce ale także poza granicami naszego kraju.

Poza wymienionymi trzeba wyżej cechami istnieje wiele ważnych usług które mogą być przydatne w zależności od naszych potrzeb na przykład zlecenia stałe, polecenie zapłaty czy przelewy natychmiastowe.

Jak widać w Polsce istnieje wiele bezwarunkowo darmowych kont, dla porównania praktycznie niespotykane jest to USA gdzie za obsługę konta w banku można zapłacić nawet ok. 30$ miesięcznie.

Więcej przydatnych informacji na ten temat znajdziesz pod tym adresem.