Oświetlenie rowerowe – jakie wybrać?


Bezpieczna jazda na rowerze to nie tylko zachowanie ostrożności na jezdni – to również kwestia przestrzegania przepisów drogowych, wśród których jednym z najważniejszych jest posiadanie działającego oświetlenia rowerowego.

Jakie wybrać oświetlenie rowerowe, żeby spełniało wymagania prawne, ale również żeby było praktyczne i bezpieczne?

Lampki rowerowe a przepisy drogowe

Bezpieczeństwo rowerzysty na drodze zależy w głównej mierze od oświetlenia. Właśnie dlatego wszelkie wizualne kwestie dotyczące lampek rowerowych schodzą na dalszy plan. Lampka rowerowa ma przede wszystkim oświetlić rowerzyście drogę, ale również ma umożliwić innym (głównie kierowcom) dostrzeżenie pojazdu, zanim dojdzie do tragedii.

Przepisy ruchu drogowego nakładają na rowerzystów obowiązek posiadania przynajmniej jednej lampy przedniej i odblaskowej lampy tylnej w następujących warunkach: po zmroku, w tunelu i podczas warunków pogodowych ograniczających widoczność na drodze. Zdecydowanie wygodniej jednak jest zamontować oświetlenie na stałe – dzięki temu ani kontrola drogowa, ani niesprzyjające warunki na drodze Cię nie zaskoczą. Poza tym wystarczy wtedy włączyć lampkę, zamiast montować ją i zdejmować co chwilę.

Nikt nie może rowerzyście zagwarantować, że pogoda nagle gwałtownie się nie zmieni, dlatego zawsze rekomenduje się montaż oświetlenia na stałe. Lampki rowerowe LED to gwarancja, że w przypadku kontroli lub nawet gwałtownego oberwania chmury zawsze pozostaniesz widoczny na drodze. Pamiętaj: tu chodzi o Twoje bezpieczeństwo!

Jaka lampka rowerowa jest najlepsza?

Polskie przepisy nakładają na rowerzystów obowiązek posiadania światła rowerowego tylnego i przedniego – mówi ekspert z serwisu Odblaski24Najlepiej kupić lampki LED, które są nieco droższe, ale dają mocne światło i są energooszczędne. W efekcie rowerzysta wyjdzie na plus, jeżeli chodzi o wydatek, a przy okazji zapewni sobie maksymalne bezpieczeństwo.

Jeżeli chodzi o oświetlenie rowerowe, to do wyboru użytkownik ma oświetlenie LED i halogenowe. Oświetlenie LED jest na pewno bardziej ekonomiczne i energooszczędne, a także daje mocny strumień światła. Z kolei oświetlenie halogenowe, jeżeli tylko kupi się lampkę dobrej jakości, również będzie skutecznie oświetlać drogę, jednak na pewno na jego niekorzyść przemawia mniejsza energooszczędność i większe zużycie akumulatora.

Jakie oświetlenie rowerowe wybrać?

Na pewno należy zakupić lampkę rowerową tylną i przednią. Lampki rowerowe tylne to zwykle lampki o czerwonej barwie – mogą świecić światłem jednostajnym lub migać. Koniecznie trzeba regularnie sprawdzać, czy lampka działa: służy ona głównie do tego, żeby kierowcy samochodów już z daleka widzieli, że po jezdni jedzie rowerzysta. Najlepiej kupić lampkę o największej mocy, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że jesteś widoczny z daleka.

Lampki rowerowe przednie powinny świecić białym lub żółtym światłem – najlepsze są takie, które świecą jednostajnym światłem. Najlepiej wybrać taką lampkę, która daje mocny i szeroki strumień światła.

Solidne lampki rowerowe mogą kosztować nawet około 100 złotych – mówi ekspert z serwisu Odblaski24Jest to jednak jednorazowy wydatek, a zważywszy na to, że oświetlenie rowerowe ułatwia kierowcom zauważenie rowerzysty na drodze, to są to niewielkie pieniądze za nasze bezpieczeństwo na drodze.

Wybór oświetlenia rowerowego musi być przemyślany – to ono w głównej mierze odpowiada za bezpieczeństwo podczas jazdy. Nie jest wskazane, żeby oszczędzać na lampkach rowerowych: najtańsze modele szybko się psują, a czasem dają bardzo słabe światło, przez co rowerzysta jest kiepsko widoczny na drodze. Kupno dobrej jakościowo lampki gwarantuje nie tylko dobrą widoczność, ale również wcześniejsze zauważanie przeszkód na drodze.