Oznaczenia olejów silnikowych

Podstawowym zadaniem oleju silnikowego jest smarowanie ruchomych części silnika, aby zminimalizować tarcia, które doprowadzają do jego szybszego zużycia. Niewłaściwie dobrany lub przepracowany olej nie będzie spełniaj swojej roli, co może skutkować poważnymi awariami. Warto zatem zapoznać się z oznaczeniami olejów, aby jak najlepiej dopasować go do naszego samochodu.

 Klasyfikacje API i ACEA

Dostępne na rynku oleje silnikowe różnią się ceną, jakością oraz parametrami technicznymi. Na etykiecie każdego produktu znajdziemy informacje o jego klasyfikacji jakościowej. W przypadku olejów mamy do czynienia z dwoma rodzajami klasyfikacji: ACEA (stworzona przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Silników) oraz API, która sygnowana jest przez Amerykański Instytut Naftowy. W klasyfikacji ACEA znajdują się cztery grupy olejów – do silników benzynowych (oznaczone są literą A), do samochodów osobowych z samoczynnym zapłonem (B), oleje „low SAPS” (czyli niskopopiołowe, oznaczone literą C) oraz do stosowania w samochodach silnikowych z silnikami wysokoprężnymi (E). Dodatkowo każda klasa oznaczana jest cyfrą, która świadczy o jakości. Z kolei klasyfikacja API dzieli oleje na te przeznaczone do silników benzynowych (S) oraz silników wysokoprężnych (C). Jakość określają kolejne litery alfabetu – im dalsza litera w oznaczeniu, tym wyższa jest jakość oleju.

 Klasa lepkości

W przypadku olejów silnikowych duże znaczenia ma temperatura, w jakiej może być on użytkowany. Jest to jeden z wyznaczników tego, w jakim stopniu olej ochroni silnik przed zużyciem. Na opakowaniach oznaczany jest jako SAE – jest to klasyfikacja lepkości, która opracowana została przez Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Samochodowych. Zanim olej trafi do konkretnej grupy przechodzi przez szereg testów – sprawdzany jest zarówno w temperaturach niskich, jak i wysokich. W klasyfikacji określonych jest 12 klas olejów: 6 zimowych, oznaczonych liczbą i literą W (0W, 5W, 10W, 15W, 20W, 25W) oraz 6 letnich (16, 20, 30, 40, 50, 60). Obecnie jednak najczęściej stosowane są oleje wielosezonowe, które dostosowane zostały do pracy w każdych warunkach. Informacje dotyczące tego tematu można znaleźć także w tym miejscu.