Pajączki na nogach – problem, który można, a nawet trzeba leczyć!

tan-legs-mainPajączki to potoczna nazwa siatki popękanych i rozszerzonych naczyń krwionośnych, które mogą pojawić się w różnych miejscach na naszym ciele. Jest to duży problem nie tylko natury estetycznej, ale przede wszystkim medycznej, bowiem pajączki u co drugiej osoby wiążą się z przewlekłą niewydolnością żylną, która może doprowadzić do pojawienia się żylaków, a także bardzo niebezpiecznej zakrzepicy. Dlatego zdecydowanie nie powinniśmy bagatelizować problemu popękanych naczyń krwionośnych i poddać je odpowiedniemu leczeniu w zakresie flebologii – dziedziny medycyny, zajmującej się różnymi chorobami żył.

Pajączki na nogach – dlaczego powstają?

Problem pajączków na skórze twarzy i ciała to przede wszystkim efekt naszych uwarunkowań genetycznych. Skłonność do pajączków posiadają zazwyczaj osoby, których cera odznacza się bardzo jasnym kolorem, zaś skóra jest tak cienka, że prześwitują przez nią naczynia krwionośne. Ze względu na słabą odporność przed działaniem czynników zewnętrznych, naczynia te są bardzo kruche i mają tendencje do pękania pod wpływem słońca, wiatru, mrozu, intensywnego wysiłku fizycznego czy gwałtownej zmiany temperatur. Działanie tych czynników powoduje, że ściany naczyń krwionośnych nie wytrzymują wysokiego ciśnienia i w efekcie tego zaczynają pękać. W ten sposób pod skórą pojawia się sieć charakterystycznych nitek o barwie czerwonej lub niebieskiej.

W jaki sposób walczyć z pajączkami?

Problem pajączków na nogach możemy rozwiązać tylko i wyłącznie przy pomocy specjalistycznych zabiegów zamykania naczyń krwionośnych. Niestety nie pomoże w tym przypadku stosowanie domowych sposobów na popękane naczynka lub leczniczych balsamów do ciała. Uszkodzenia naczyń krwionośnych, które mają miejsce głęboko pod skórą, wymagają zastosowania silniejszych metod w postaci skleroterapii lub leczenia laserowego.

  • Skleroterapia – to zabieg polegający na wstrzykiwaniu pod skórę specjalnych preparatów, których działanie pozwala na zamykanie naczyń krwionośnych. Po wykonaniu zabiegu pacjent powinien nosić przez jakiś czas specjalne rajstopy lub opatrunki uciskowe.
  • Laserowe leczenie pajączków polega na poddawaniu skóry działaniu wiązki światła laserowego, która przenikając w głąb skóry uszkadza naczynia krwionośne i prowadzi do ich zamknięcia. Pajączki, które zajmują niewielką powierzchnię, można usunąć już po pierwszym zabiegu, zaś większe wymagają zazwyczaj powtórzenia zabiegu.

Wybraną metodę usuwania pajączków warto przede wszystkim skonsultować z wybranym specjalistą – w tym przypadku najlepiej z flebologiem. Po obserwacji pajączków oraz wywiadzie lekarskim, lekarz dobierze właściwą metodę zamykania naczyń krwionośnych – radzi flebolog – profesor Maciej Kielar  z Kliniki Melitus w Warszawie.

Zalety laserowego usuwania pajączków

  • Laseroterapia to przede wszystkim bezpieczna i nieinwazyjna metoda leczenia pajączków. Działanie lasera uszkadza tylko te naczynia krwionośne, które uległy pęknięciu, nie naruszając przy tym zdrowych elementów i tkanek.
  • Wykonanie zabiegu nie wymaga hospitalizacji oraz przejścia długiego okresu rekonwalescencji – po jego wykonaniu pacjent może szybko powrócić do codziennej aktywności.
  • Laseroterapia sprawdza się też  dobrze u osób, u których zabieg skleroterapii nie przyniósł pożądanych efektów.
  • Laserowe leczenie pajączków nie pozostawia na skórze nieestetycznych blizn, jest praktycznie bezbolesne i może być stosowane przy każdym typie skóry.
  • Zamykanie naczyń krwionośnych przy pomocy lasera daje natychmiastowe efekty ale nie można założyć , że  w każdym przypadku laser będzie skuteczny.