Pielęgnacja betonu zimą

Zima jest dla budownictwa wyjątkowo niewdzięcznym czasem. Trzeba mieć dużą wiedzę i doświadczenie, by przy niskich temperaturach odpowiednio obchodzić się z konkretnymi materiałami. Nie raz przecież widzimy, że budowa zostaje przerwana lub wstrzymana ze względu na mrozy.

Podczas prac związanych z betonem prowadzanych w okresie obniżonych temperatur, czyli późną jesienią, zimą, a także wczesną wiosną, trzeba spełnić pewne warunki technologiczne. Po pierwsze, zanim beton zostanie zamrożony, musi zdążyć uzyskać właściwą, wymaganą wytrzymałość. Temperatura mieszanki betonowej dostarczonej na budowę nie może być niższa niż 5oC i taką też temperaturę należy utrzymywać. Zapewni nam to zarówno właściwy przyrost wytrzymałości betonu, jak i uzyskanie jego niepodatności na działanie mrozu. Konieczne jest także podjęcie konkretnych działań, które pozwolą zmniejszyć skutki niszczącego oddziaływania warunków pogodowych na beton, które przedstawiamy poniżej.

Szalunki i izolacja

Znaczący wpływ na właściwą pielęgnację betonu podczas niskich, zimowych temperatur ma stosowanie odpowiednich rodzajów szalunków. Ważne są materiały, z których zostały one wykonane, jak i sposób ich przygotowania, jeszcze zanim została w nie wbudowana mieszanka betonowa. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której szalunki i zbrojenie zamarzną oraz, że pojawią się w nich warstwy lodu lub śniegu. Szalunki warto więc ocieplić. Przyczyni się to do powstania lepszych warunków dla dojrzewania betonu.

Dobór składników betonu i składu mieszanki

W zimnych porach roku konieczne jest stosowanie materiałów o wyższej wytrzymałości na działanie niskich temperatur. W tym celu można zmodyfikować mieszankę betonową poprzez stosowanie cementów o wyższym cieple hydratacji, obniżenie W/C, stosowanie betonu grzanego (czyli podgrzewanie całej mieszanki), jak i jej składników, oraz stosowanie specjalnych domieszek przeciwmrozowych, których działanie polega na obniżaniu temperatury zamarzania, a także przyspieszeniu twardnienia betonu.

Ochrona cieplna betonu w elemencie konstrukcji

Zabudowany beton musimy chronić przed utratą ciepła. Ochrona cieplna betonu polega na osłonięciu całej konstrukcji lub też konkretnych elementów betonowych materiałami ciepłochronnymi. Najczęściej stosowanymi materiałami są maty z wełny mineralnej, styropian oraz folia bąbelkowa, będące najlepszymi izolacjami budowlanymi. Zabezpieczają one beton przed utratą ciepła własnego, jak i ciepła hydratacji do momentu, aż uzyska on pełną wytrzymałość na zamrożenie. Materiały izolacyjne pełnią funkcję ochrony zarówno cieplnej, jak i powierzchniowej.

Ogrzewanie betonu w elemencie konstrukcji

Bardzo ważne jest dostarczenie ciepła do betonu. Pełni ono podobną rolę jak wspomniana wcześniej izolacja cieplna. Jest konieczne szczególnie w sytuacjach, kiedy sama ochrona już nie wystarcza lub też gdy trzeba przyspieszyć dojrzewanie betonu w konstrukcji.

Beton można podgrzać na kilka sposobów. Można posłużyć się ciepłym powietrzem lub parą wodną pod właściwie skonstruowanymi osłonami, użyć mat grzewczych, elektronagrzewu (prądu elektrycznego podłączonego do izolowanego rdzenia grzewczego lub zatopionych w betonie drutów grzewczych, przymocowanych do zbrojenia). Można także skorzystać z nagrzewania w polu elektromagnetycznym, albo z promienników podczerwieni. Musimy być jednak ostrożni – nie możemy dopuścić do przesuszenia zabudowanego betonu.

Cieplaki

Stosowanie cieplaków polega na wykonywaniu specjalnych konstrukcji w tunelach stałych, przesuwnych oraz w dmuchanych namiotach, zapewniając w nich odpowiednio wysoką temperaturę, jak i wilgotność powietrza.

Co warto zapamiętać?

Dobranie właściwego sposobu pielęgnacji betonu jest kwestią niezwykle ważną, gdyż to właśnie od niego w dużej mierze zależą właściwości, jakie uzyska nasz beton w konstrukcji. Omówione tutaj sposoby można stosować zarówno samodzielnie, jak i łącząc je ze sobą we właściwy i dostosowany do potrzeb sposób. Trzeba przy tym pamiętać, że podczas betonowania podczas niskich temperatur nie można poprzestać na samej modyfikacji mieszanki poprzez dodanie domieszek przeciwmrozowych, obniżenie W/C czy też podgrzanie składników lub całej mieszanki.

Artykuł powstał na podstawie informacji pochodzących z: http://www.betonnadom.pl/porady-wykonawcze/pielegnacja-betonu/zima