Plusy i minusy pracy freelancera

Znudziła Ci się już praca na etacie? Nie chcesz dalej harować na sukces znienawidzonego szefa? Zastanów się zatem nad rozpoczęciem własnej działalności. Praca w charakterze wolnego strzelca może być doskonałym rozwiązaniem właśnie dla ciebie!

Praca wolnego strzelca to nic innego jak samozatrudnienie, czyli innymi słowy, freelancer jest sam sobie szefem. Poszukując alternatywnego źródła dochodu, warto jest zastanowić się nad taką formą działalności zawodowej. Nie jest to z pewnością praca dla każdego, ale czasem warto spróbować czegoś zupełnie nowego. Może się okazać, że akurat taki sposób organizacji pracy jest wprost stworzony dla nas. Zanim jednak zdecydujemy się rzucić etat i rozpocząć pracę na własny rachunek, poznajmy wady i zalety takiej pracy.

Aby rozpocząć pracę jako wolny strzelec, trzeba przede wszystkim posiadać jakieś umiejętności, które będziemy mogli sprzedać. Freelancer może być fotografem, programistą, specjalistą od różnego rodzaju programów komputerowych, grafikiem czy stolarzem. Ważne aby świadczone przez nas usługi znajdywały nabywców. Dalej pójdzie już z górki!

Zalety

Do najważniejszych plusów takiej pracy z pewnością należy wspomniane już szefowanie samemu sobie. To freelancer organizuje swój czas, a także stanowisko pracy. Nie musi odbębniać 8 godzin dziennie aby wypracować swoją dniówkę. Wolny strzelec pracuje zazwyczaj zadaniowo – realizuje kolejne projekty na zlecenie różnych klientów. To także praca, w której poznaje się róznych ludzi. Można się od nich wiele nauczyć, a także zainspirować do tworzenia coraz to nowych projektów. Freelancig daje także dużą swobodę działania. To przecież my sami określamy co chcemy robić i jak to ma zostać wykonane.

Wady

Niestety praca freelancera ma także wady. I to duże. Największą jest chyba niepewność zatrudnienia. Freelancer nie dostaje wypłaty pierwszego dnia każdego miesiąca bo tak wynika z podpisanej umowy. Wolny strzelec dostaje wypłatę dopiero wtedy, gdy znajdzie klienta i wypełni umówione zadania. W przypadku niektórych z nas, sporym problemem może być także systematyczność oraz mobilizacja do pracy, zwłaszcza gdy pracujemy z domu. Zawsze znajdzie się szereg wymówek, żeby obowiązki służbowe odłożyć na później. Musimy także samodzielnie zorganizować swoje stanowisko pracy – zakupić konieczny sprzęt i oprogramowanie. Początkowo koszty prowadzenia działalności również mogą odstraszać, wszak samemu trzeba także odprowadzić składki.

Jak widać nie można jednoznacznie określić, czy praca freelancera jest dobra czy zła. Zastanawiając się nad rozpoczęciem takiej działalności, trzeba przemyśleć wszystkie za i przeciw. Jeśli zalety przeważają wady i mamy w sobie siłę oraz determinację do pracy na własny rachunek, freelancing może być doskonałym rozwiązaniem. Inne interesujące porady na zbliżony temat, można znaleźć tu.

.