Podstawy domu, czyli fundamenty

Dobrze zbudowane i starannie zaizolowane fundamenty to warunek powodzenia dalszych prac związanych z budową domu. Najbardziej typowy fundament domu jednorodzinnego składa się z dwóch zasadniczych elementów – ławy i ścian fundamentowych. Jeśli dom ma mieć piwnice, są one jednocześnie ścianami tychże piwnic.

Ławy fundamentowe

Szerokość i wysokość ław podana jest w projekcie.Ławy przeważnie wylewa się w gruncie lub w przygotowanych odeskowaniu i zbroi prętami. Do zalewania ław używa się betonu klasy B20, wylewkę betonową bez problemu znajdziemy w każdym markecie budowlanym. Najpierw należy starannie zagęścić naokoło zbrojenia i wyrównać starannie łatą. Po zabetonowaniu ławy trzeba przez około tydzień zraszać wodą, by beton zbyt szybko nie wysechł (zamiast tego można też przykryć je folią budowlaną).
Jeśli budujemy dom bez piwnic, na ławach nie musimy układać żadnej izolacji przeciwwilgociowej. Jeśli natomiast planujemy podpiwniczenie, na ławie kładziemy szeroki pas z dwóch warstw papy na lepiku.

Ściany fundamentowe

Grubość ścian fundamentowych również podana jest w projekcie. Można je zbudować jako monolityczne (wylewane z betonu w deskowaniu) albo wymurować.

Ściany monolityczne. Najlepiej, jeśli robi się je w deskowaniach wielokrotnego użytku, gdyż ułożenie jednorazowego (z desek) niepotrzebnie podnosi koszt prac, poza tym jest czasochłonne. Beton powinien być klasy B20 lub B15. Ściany mogą być dodatkowo zbrojone.

Ściany murowane. To zdecydowanie bardziej popularny sposób budowy ścian fundamentowych. Najpopularniejszym materiałem są betonowe bloczki, które muruje się na zaprawę cementową. Można też użyć pustaków zasypowych, które po wymurowaniu wypełnia się betonem.

Izolacja przeciwwilgociowa

Jeśli budujemy dom bez piwnic, najważniejszą ochroną przed wilgocią z gruntu będzie izolacja pozioma ścian. Układa się ją na wierzchu ścian fundamentowych, pod ścianami parteru. Musi ona być szczelnie połączona z izolacja poziomą, jaką układa się pod całą powierzchnią podłogi parteru (nazywaną podłogą na gruncie).
Izolację poziomą ścian fundamentowych robi się zwykle z dwóch warstw papy bitumicznej na lepiku asfaltowym, zaś izolację w podłodze – z podkładowej papy asfaltowej lub folii polietylenowej o grubości min. 0,3 mm, ułożonej z dwudziestocentymetrowym zakładem. Aby zabezpieczyć ściany fundamentowe (czyli zrobić izolację pionową) na ogół wystarczy je zagruntować rozcieńczoną emulsją asfaltowo-kauczukową i pomalować lepikiem asfaltowym na gorąco lub na zimno (obecnie ten drugi jest częściej stosowany) albo emulsją asfaltowo-kauczukową. Izolację można dodatkowo zabezpieczyć przed uszkodzeniem folią tłoczoną (kubełkową) albo polistyrenem (który będzie pełnił także funkcję ocieplenia).