Podziemne parkingi – niezastąpione w dużych miastach

Problemy ze znalezieniem miejsca postojowego są w dużych miastach na porządku dziennym – wszyscy kierowcy muszą stawiać im czoła. Sprawy nie ułatwia to, że na polskich drogach z roku na rok przybywa samochodów.

Podziemne parkingi sposobem na rozładowanie korków

W dużych miastach ważne jest wdrażanie na szeroką skalę rozwiązań, które przyczyniają się do rozładowania ruchu. Kierowców zachęca się do częstszego korzystania z transportu publicznego, dużą wagę przykłada się także do budowy parkingów podziemnych. W szczególności w centrach największych ośrodków miejskich w Polsce istnieje największe zapotrzebowanie na rozwiązanie, jakim jest podziemny parking płatny. Poznań, Warszawa czy Łódź to miasta, gdzie tego typu inwestycji realizowanych jest najwięcej. Brak odpowiednio zlokalizowanych miejsc postojowych skutkuje tym, że kierowcy zostawiają samochody niekoniecznie tam, gdzie powinni, np. na chodnikach czy trawnikach.

Parking podziemny – jakie ma zalety?

Parkingi podziemne to przede wszystkim komfort i wygoda. Czynne są przez wszystkie dni tygodnia, przez całą dobę. Ich obsługa jest częściowo lub całkowicie zautomatyzowana, co pozwala na korzystanie z nich o dowolnej porze. Z racji na stosowane systemy zabezpieczeń, prawdopodobieństwo kradzieży lub uszkodzenia samochodu jest zminimalizowane. Miejsce na parkingu można zarezerwować i opłacić online – takie rozwiązania stosuje np. firma Interparking. Obsługuje ona m.in. Poznań – kierowcy dokonują stosownej rezerwacji przez internet i nie muszą martwić się o szukanie miejsca postojowego. Jest jeszcze jedna bardzo istotna kwestia związana z budową parkingów podziemnych. Nie ingerują one w krajobraz miejski, co daje architektom wolną rękę, jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni nad ziemią. Innowacyjne technologie pozwalają realizować omawiane inwestycje nawet w miejscach trudnych z geologicznego punktu widzenia, co stawia budownictwo miejskie w zupełnie nowym świetle i umożliwia podejmowanie działań, które kiedyś nie wchodziły w rachubę.