Polacy wobec ustroju kapitalistycznego

Zezłomowany pojazd

Auto recykling

Minęło już ponad dwadzieścia lat od zmiany politycznego ustroju naszego państwa, o którą Polacy walczyli od początku jego sowietyzacji, jaka nastąpiła po drugiej wojnie światowej. Znakomita większość z nas cieszy się dziś z odzyskanej po ’89 roku wolności, ale zaledwie jedna trzecia jest zdania, że kapitalizm jest lepszym systemem, niż obowiązujący przez cztery dekady socjalizm.

Komuno, wróć!

Dlaczego Polacy tęsknią za poprzednim ustrojem? Większość pragnie silniejszej ingerencji państwa w gospodarkę, która zapewniłaby obywatelom miejsca pracy i stabilne warunki zatrudnienia. Entuzjaści socjalizmu narzekają też na wysokie koszta dzisiejszej opieki zdrowotnej i edukacji. Z żalem wspominają czas, w którym każdy mógł pozwolić sobie na wczasy nad morzem czy cotygodniowe wypady do kina. Tego rodzaju argumenty wysuwają przede wszystkim osoby, które urodziły się i wychowały w poprzednim systemie. Można zatem podejrzewać, że zwyczajnie brak im umiejętności niezbędnych do funkcjonowania w kapitalizmie. Zapewne także powodują nimi sentymenty i wspomnienia związane z latami ich młodości.

Przede wszystkim wolność

Zwolennicy aktualnego ustroju to przede wszystkim młodzi ludzie, którzy nie są w stanie wyobrazić sobie innej rzeczywistości niż ta, jaką znają od urodzenia. Istnieje też jednak szeroka rzesza osób, które wzrastały w komunizmie, a dziś od opieki socjalnej i poczucia bezpieczeństwa, znacznie bardziej cenią swobodę poruszania się po świecie czy bogatą ofertę, z jakiej mogą skorzystać kupując nowoczesny samochód rodzinny. Taka postawa nie jest, wbrew pozorom, nacechowana potrzebą konsumpcji, którą ciężko było zaspokoić w dobie kolejek i pustych sklepowych półek. Polacy cenią kapitalizm za wolność wyboru, której pragnienie zawsze było silnym rysem naszej narodowej tożsamości.

159_2563245

Każda ze stron posiada mocne argumenty, więc trudno rozstrzygać o racji w powyższym sporze. Bez względu jednak na to, ilu Polakom żyje się dziś lepiej, a ilu gorzej, czasy komuny minęły bezpowrotnie i warto znaleźć sobie miejsce w aktualnym systemie, by wspólnym wysiłkiem kształtować lepsze oblicze nowej Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.