Polskie dzieci cierpią na próchnicę zębów

Eksperci alarmują: próchnica u polskich dzieci to w ostatnim czasie prawdziwa epidemia! Z najnowszych statystyk wynika, że aż 95% polskich 18-latków ma próchnicę. Niewiele lepiej jest w grupie dzieci młodszych: dzieci w wieku 6 lat w 85% również zmagają się z problemami próchnicy zębów. Stomatolodzy zdecydowali się nawet w tej sprawie (niecierpiącej zwłoki) na wystosowanie apelu do Ministra Zdrowia.

Apel jest prośbą o rozszerzenie  działań profilaktycznych i opracowanie długofalowej „Strategii Walki z Próchnicą u Dzieci i Młodzieży”. Pismo zwraca też uwagę na fakt, że polskie dzieci nie mają obecnie stuprocentowo zagwarantowanej opieki stomatologicznej (kolejki na NFZ są długie, na leczenie prywatne rodziców nie zawsze stać, a w szkołach nie ma już – jak dawniej stomatologów). W apelu jest równiez mowa o potrzebie zapewnienia lepszej edukacji obecnym na rynku stomatologom, którzy powinni uczyć się, w jaki sposób należy pracować z dziećmi – czesto poza umiejętnościami czyst technicznymi dentyście nie mają w sobie ani empatii ani dobrego podejścia do krzyczącego na fotelu malucha.

dentystad

Jak najłatwiej zapobiegać próchnicy i o czym powinni pamiętać sami rodzice maluchów – niezależnie od dostępności pomocy stomatologicznej? Należy przede wszystkim regularnie dbać o higienę jamy ustnej oraz prawidłową dietę.

 

Jeden komentarz na temat “Polskie dzieci cierpią na próchnicę zębów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.