Polskie dzieci cierpią na próchnicę zębów

Eksperci alarmują: próchnica u polskich dzieci to w ostatnim czasie prawdziwa epidemia! Z najnowszych statystyk wynika, że aż 95% polskich 18-latków ma próchnicę. Niewiele lepiej jest w grupie dzieci młodszych: dzieci w wieku 6 lat w 85% również zmagają się z problemami próchnicy zębów. Stomatolodzy zdecydowali się nawet w tej sprawie (niecierpiącej zwłoki) na wystosowanie apelu do Ministra Zdrowia.

Apel jest prośbą o rozszerzenie  działań profilaktycznych i opracowanie długofalowej „Strategii Walki z Próchnicą u Dzieci i Młodzieży”. Pismo zwraca też uwagę na fakt, że polskie dzieci nie mają obecnie stuprocentowo zagwarantowanej opieki stomatologicznej (kolejki na NFZ są długie, na leczenie prywatne rodziców nie zawsze stać, a w szkołach nie ma już – jak dawniej stomatologów). W apelu jest równiez mowa o potrzebie zapewnienia lepszej edukacji obecnym na rynku stomatologom, którzy powinni uczyć się, w jaki sposób należy pracować z dziećmi – czesto poza umiejętnościami czyst technicznymi dentyście nie mają w sobie ani empatii ani dobrego podejścia do krzyczącego na fotelu malucha.

dentystad

Jak najłatwiej zapobiegać próchnicy i o czym powinni pamiętać sami rodzice maluchów – niezależnie od dostępności pomocy stomatologicznej? Należy przede wszystkim regularnie dbać o higienę jamy ustnej oraz prawidłową dietę.