Polskim firmom doskwiera brak nowoczesności?

pisanie-tekstowZ tegorocznego badania  Fundacji „Firmy Rodzinne’ wynika, że większość naszych rodaków owszem,ufa przedsiębiorstwom prowadzonym na rodzinnych tradycjach, uważając je za uczciwe i lepiej traktujące pracowników, co nie przekłada się jednak na postep technologiczny tych firm – zostawiając je w tyle jeśli chodzi o nowoczesność i innowacje.

Badania podjęte przez firmę doradczą Blackpartners wskazują, że rodzime firmy rodzinne są mało nowoczesne, a do tego… niejednokrotnie brakuje im odwagi, by spróbować powalczyć o szersze grono odbiorców , czy samych klientów zagranicznych – wykorzystując nowoczesne technologie.

Raport wskazuje też,  że tego typu przedsiębiorstwa zdecydowanie nie są skłonne do korzystania z nowoczesnych instrumentów finansowych, które choć ryzykowne (lub takimi się wydające), mogłyby zagwarantować malym firmom większą płynność finansową.

Specjaliści i eksperci prowadzący badania dla Fundacji  uznali również, że niekorzystnym zjawiskiem jest częsty brak dyrektorów zajmujących się różnymi działami w firmie. Większość zajęć przypisywanych w dużych firmach różnym pracownikom wypełnia tu jedna/dwie osoby – najczęściej właściciel z żoną, co ogranicza również pole widzenia i nie pozwala „wyjść ku nowemu”.