Portale społecznościowe – bezpieczeństwo

Internet i portale społecznościowe wpisały się w codzienność dzieci i młodzieży, jak również osób dorosłych. Badania wskazują, że ponad połowa użytkowników Facebook’a loguje się codziennie, by zobaczyć, co słuchać u znajomych. Jeśli jesteś rodzicem, warto byś poświęcił chwilę na to, by dowiedzieć się, jakie zagrożenia czekają Twoje dziecko w sieci i jak się przed nimi skutecznie chronić.

Kradzież tożsamości

Zakładając konto na portalu społecznościowym warto posługiwać się wymyślonym nazwiskiem lub Nickiem. Internetowi przestępcy kradną tożsamość użytkownika zakładając fikcyjne konta, dodają skradzione zdjęcia profilowe podszywając się pod niego i utrzymując z jego przyjaciółmi kontakty. Następnie grożą, że ujawnią ich tajemnice bądź kompromitujące zdjęcia. W zamian za oddanie tożsamości oczekują często dużej sumy pieniędzy. Na szczęście przestępstwa takie są rzadkością, jednakże warto stosować środki zapobiegawcze.

Ochrona danych osobowych

Luki w systemie ochrony danych osobowych na portalach społecznościowych to bardzo duży problem programistów, nad którym pracują niemalże codziennie. Dane podawane przy rejestracji mają udowodnić, że nie jesteśmy bootami, które zakładają fikcyjne konta. Często proszeni jesteśmy o podanie adresu email, adresu zamieszkania czy numeru telefonu. Jeżeli nie zapiszemy ustawień jako prywatne tylko jako publiczne, każdy odwiedzający profil użytkownik będzie miał do nich dostęp i w dowolny sposób będzie mógł z nich skorzystać. Pozyskane dane są sprzedawane i wykorzystywane w celach marketingowych.

Wirusowe oprogramowanie

Portale społecznościowe są pożywką dla hakerów. Dystrybucja wirusów jest bardzo prosta. Główną metodą rozsiewania szkodliwego robaka jest wysyłanie wiadomości lub komentarzy do znajomych. W wiadomości zawarty jest link do fałszywej strony. Zamiast treści automatycznie pobierane jest szkodliwe oprogramowanie, przez które haker może na przykład sterować ustawieniami naszego konta.

Jak się chronić?

Zakładając konto używaj ustawień prywatnych. Podawaj tylko niezbędne dane osobowe.  Publikując zdjęcia pamiętaj, by były one stonowane. Nie dodawaj zdjęć swoich dzieci ani własnych, które w przyszłości mogłyby kompromitować Ciebie lub Twoje dziecko. Portale społecznościowe bardzo długo przechowują dane. Nie podawaj adresu zamieszkania oraz numeru telefonu do publicznej wiadomości. Jeżeli wybierasz się na wakacje, nie ujawniaj konkretnej daty i czasu pobytu, ponieważ jest to zaproszenie dla złodziei, którzy będą mieć pewność, że w domu nikogo nie będzie. By chronić się przed szkodliwym oprogramowaniem, używaj programów antywirusowych dostępnych na rynku, mają one bardzo dużą wykrywalność. Nie klikaj również w podejrzane linki wysyłane przez znajomych.Zobacz więcej