Poznaj właściwości brązowego ryżu

W dzisiejszych czasach zwracamy coraz większą uwagę na to co jemy. Szukamy produktów nie tylko o ciekawych walorach smakowych, ale przede wszystkim takich, które dostarczą nam odpowiednią dawkę składników odżywczych. Z tego względu coraz chętnie biały ryż zastępujemy brązowym, który uznawany jest za bardziej wartościowy. Czy słusznie?

Ryż brązowy vs. biały

Jeszcze do niedawna do przygotowywania posiłków wykorzystywaliśmy wyłącznie biały ryż. Z czasem jednak popularność zyskała jego brązowa wersja, która zalecana była przede wszystkim osobom dbającym o linię. Różnica między ryżem brązowym i białym wynika ze stopnia ich przetworzenia. Biały ryż poddawany jest intensywnemu procesowi oczyszczania, w trakcie którego traci cenne właściwości. Z kolei ryż brązowy czyszczony jest jedynie z niejadalnych, zewnętrznych łupi. Dzięki temu na ziarnach pozostaje warstwa zwana zarodkiem, zawierająca najbardziej wartościowe substancje. Jeżeli mamy nawyk magazynowania żywności i robimy większe zapasy, to warto zwrócić uwagę na datę przydatności do spożycia ryżu brązowego. Zazwyczaj jest ona zdecydowanie krótsza niż białego – wiąże się to z zawartością tłuszczów, które w kontakcie z powietrzem utleniają się. Ryż brązowy należy spożyć w ciągu pół roku, natomiast biały po otwarciu możemy przechowywać 2 lata.

Właściwości zdrowotne brązowego ryżu

Na korzyść brązowego ryżu przemawia przede wszystkim wspomniana już zawartość substancji odżywczych. Jest on niezwykle cennym źródłem witamin: E, K, B6, tiaminy, ryboflawiny oraz kwasu pantotenowego. Zawiera także szereg składników mineralnych, która wpływają na naszą kondycję. Znajdziemy w nim fosfor, magnez, żelazo, wapń, cynk, miedź oraz jod. Zawarte w ryżu przeciwutleniacze chronią nas przed chorobami wieku starczego i pomagają zachować młodzieńczy wygląd. Niezwykle cenna jest wysoka zawartość błonnika – w porównaniu do ryżu białego jest go ponad 30% więcej. Dzięki temu posiłek, w skład którego wchodzi brązowy ryż, jest dłużej trawiony, co zapewnia nam dłuższe poczucie sytości. Badania wykazały także, że dieta bogata w błonnik obniża poziom cholesterolu, chroni przed miażdżycą oraz rozwojem komórek nowotworowych w piersiach. Zmniejsza się także ryzyko zachorowania na cukrzycę. Informacje na ten temat można znaleźć także tutaj.