Problemy z produkcją polskiej wołowiny

pig-1819313_640Jeszcze 20-30 lat temu produkcja wołowiny i cielęciny w Polsce była bardzo wysoka, a producenci mięsa wołowego mieli zapewniony godny byt. Obecnie wraz ze wzrostem cen detalicznych nabycia mięsa tego typu zmalało spożycie wśród polskich konsumentów. Obecnie specjaliści określają, że produkcja bydła mięsnego w Polsce ma się co najwyżej średnio. Jakie są perspektywy dla branży w najbliższej przyszłości?

Polska wołowina

Krytyczne opinie wskazują, że polska wołowina nie ma tak wysokiej jakości jak zagraniczna, zwłaszcza pochodząca z Zachodu, gdzie występuje bardzo duży wybór mięsa wołowego. Konsument może wybierać spośród wołowiny pochodzącej z różnych krajów, a co istotne – zawsze udostępniana jest mu wyczerpująca informacja na temat tego, z jakiej rasy bydła pochodzi mięso, z jakiej hodowli i z jakiego rejonu kraju.

W Polsce nie ma takich dobrych standardów w sprzedaży wołowiny i choć hodowcy bydła mięsnego wychodzą nadal na swoje i zarabiają, a w branży nie ma kryzysu, to rynek polskiej wołowiny doprasza się o zmiany, aby stać się konkurencyjny i znacznie bardziej nowoczesny niż dotychczas.

Linie produkcyjne i ich poszczególne elementy, jakie producentom mięsa w Polsce dostarcza między innymi firma Renox, są coraz bardziej innowacyjne. Dlatego tylko krok właściwie dzieli nas od tego, aby polska wołowina spełniała wszelkie europejskie standardy.

Problemy polskiego rynku wołowego

Nie w samej produkcji wołowiny tkwi problem w naszym kraju, ale w tym, jak jest ona sprzedawana. Po wejściu do sklepu mięsnego konsument wybiera określony element wołowego mięsa, ale nie wie, skąd on pochodzi, z jakiej rasy. Nie ma też pewności co do jakości kupowanego mięsa. W naszym kraju brakuje odpowiednich systemów jakości, które narzucałyby producentom wołowiny określone standardy.

Co prawda istnieje system QMP, ale nie cieszy się on zbyt dużym zainteresowaniem, a powinien. Certyfikacja QMP zapewnia bowiem wysoką jakość produktu i jest świadectwem tego, że producent mięsa zapewnia dobre warunki utrzymania zwierząt. Za granicą znak QMP Dobra Wołowina jest szeroko rozpoznawalny i ceniony przez konsumentów.

Jeśli nic w tej kwestii się nie zmieni, nadal notowane będą spadki w konsumpcji mięsa wołowego. Jeszcze 20 lat temu spożycie wołowiny w Polsce utrzymywało się mniej więcej na poziomie 20 kg na rok, a obecnie jest to nawet mniej niż 2 kg w skali roku, co w porównaniu ze spożyciem 40 kg na osobę mięsa wieprzowego wypada naprawdę nie najlepiej. Konsumentów często nie stać na wołowinę, a jeśli już kupują takie mięso, to jego smak pozostawia wiele do życzenia.

Prowadzisz firmę i potrzebujesz haku rolkowego? Renox to firma z renomą i doświadczeniem.