Przechowywanie danych

Coraz większy rozwój technologii doprowadził do możliwości zapisywania nieograniczonych ilości danych na różnych dyskach twardych lub innych pamięciach masowych. Fenomen dyskietek już dawno minął, ale niektórzy z nas wciąż pamiętają zwykłe płyty CD-R mieszczące 700 MB pamięci. Jak to wygląda dzisiaj? Z jakiego rodzaju sprzętu możemy korzystać i cieszyć się zapisywaniem ważnych informacji?

Pamięć masowa, jak wspomnieliśmy na początku, to pamięć trwała, która umożliwia zapisywanie dużej ilości danych przez długi czas. Warto wiedzieć, że urządzenia, które zalicza się do pamięci masowej określa się w środowisku jako urządzenia blokowe.

Jakie są rodzaje urządzeń blokowych? To przede wszystkim nośniki magnetyczne. Pod tym pojęciem znajduje się standardowy dysk twardy – znany i lubiany przez wszystkich. Tutaj mieści się również dyskietka, twór nieco zapomniany, ale kiedyś ratujący cały system operacyjny. Mamy także pamięć taśmową – magnetyczną. Druga grupa nośników to nośniki optyczne – płyty CD-R, RW, wszelkie DVD oraz HD DVD. Jest to tak zwana pamięć zapisywana i odczytywana w napędzie komputera. Istnieje jeszcze trzecia grupa nośników – tak zwana pamięć półprzewodnikowa, do której zalicza się karty pamięci, pamięć SSD oraz pamięć USB.

Najbardziej znanymi producentami, którzy zajmują się składaniem pamięci masowej są Toshiba, Seagate oraz Western Digital. Jeśli posiadamy sprzęt ich marki, możemy czuć się dobrymi „graczami”. Korzystanie z tego typu elementów zapewni nam szybką, sprawną i bezawaryjną pracę na komputerze. Oczywiście wszelkie inne najpopularniejsze koncerny również podejmują się produkcji pamięci, zwłaszcza dysków twardych i kart pamięci (IBM, Samsung, Fujitsu). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dysków twardych, kliknij tutaj.