Rodzaje aparatów ortodontycznych

Ortodoncja rozwija się w dynamicznym tempie. W obecnych czasach rynek dopieszcza konsumentów w kwestii aparatów ortodontycznych. Jest to zbawienne rozwiązanie dla osób zmagających się z uciążliwymi wadami zgryzu.

Klient ma możliwość przebierania w licznych ofertach, które oferują przychodnie stomatologiczne. Dokonuje on wówczas selekcji na podstawie, chociażby widoczności. Wyróżnia się kilka rodzai aparatów na zęby:

APARAT ZDEJMOWANY

Najmniej inwazyjna metoda korekty zgryzu. Posiadacz – w razie potrzeby, może ściągnąć go samodzielnie. Po konsultacji z lekarzem ortodontą, wyznaczona zostanie ilość godzin na dobę, kiedy powinno nosić się aparat. Trzeba jednak pamiętać o ważnej rzeczy. W takim aparacie nie wolno spożywać żadnych posiłków, ani myć go pastą do zębów. Odróżnia to go od stałych aparatów, dlatego zaleca się, aby zakładać go do snu.

APARAT PODNIEBIENNY

Znany również jako aparat hyras, hass. Zadaniem takiego sprzętu jest poszerzenie szczęki. Na wskutek tego, powstaje diastema, która na szczęście szybko się zrasta. Przytwierdza się go do trzonowych zębów górnych. Przebiega on prostopadle do podniebienia.

APARAT STAŁY

Najpopularniejsza z metod. Zaleca się jej stosowanie u pacjentów z poważniejszymi wadami zgryzu. Działanie aparatu jest permanentne, a co za tym idzie – efektywniejsze. Dzieli się go na metalowy, estetyczny, lingwalny oraz samoligaturujący.

APARAT PENDULUM

Jest to również aparat stały, który przymocowuje się do zębów przedtrzonowych. Jego głównym celem jest korekta górnych zębów trzonowych, poprzez sukcesywne przesunięcie ich do tyłu. Najbardziej efektywne leczenie zauważóno u nastolatków, jednak z powodzeniem stosuje się go również u dorosłych.

NIEWIDOCZNE APARATY ORTODONTYCZNE

Clear Aligner oraz Invisalign – są to innowacyjne rozwiązania, ponieważ do korekty zgryzu używa się przeźroczystych nakładek. Takie aparaty są nie tylko niezwykle estetyczną opcją, ale również bardzo wygodną, bowiem można zdejmować je do jedzenia oraz mycia. Jednak stosuje się je tylko w przypadku konkretnych wad zgryzu.

MINIŚRUBY

Inaczej miniimplanty. Szczególnie polecane u osób z ubytkiem w uzębieniu. Miniśrubny są znacznie mniejsze od implantów protetycznych. Aplikowane są pod narkozą w odpowiednie miejsca w jamie ustnej. Długość okresu noszenia zależy od lekarza prowadzącego. Zazwyczaj jest to od 1 miesiąca do 12.

Wiele osób twierdzi, iż uśmiech jest wizytówką człowieka. Prawidłowy zgryz jest nie tylko kwestią estetyczną, ale również i zdrowotną. Problemy ze zgryzem, mogą przyczynić się do rozwoju chorób jamy ustnej. Zęby są rzeczą, w którą zdecydowanie warto zainwestować.