Rodzaje wykrojników do próbek


Każdy materiał dopuszczany do dalszej obróbki i sprzedaży musi spełniać rozmaite normy jakości. Aby poznać właściwości materiałów, przeprowadza się testy. Do pozyskiwania materiału na potrzeby testów służą wykrojniki do wykonywania próbek. Próbki jakich materiałów można pozyskać w ten sposób? Jakie są rodzaje wykrojników do próbek i czym się różnią?

Wykrojniki to narzędzia i urządzenia, które służą do wycinania fragmentów z większych całości płaskich materiałów: papieru, tektury, tkanin, blach metalowych, plastiku, folii i innych. Celem jest pozyskanie próbki do przeprowadzenia na niej testów jakościowych. Jakich próbek dostarczają wykrojniki? Zapytaliśmy o to specjalistę z firmy Kontech:

Nasze wykrojniki służą do pozyskiwania materiałów do testów według norm ISO. Wykroje mogą być okrągłe, w postaci długich pasków, prostokątów i innych kształtów, w różnych wielkościach. Zależy to od badanego materiału i parametru poddawanego testowaniu. Na próbkach z wykrojników laboratoryjnych mierzy się takie cechy materiałów, jak np.: odporność na rozrywanie, rozciąganie, zgniatanie. Przeprowadza się pomiary gramatury i testy ECT, FCT, SCT, Concora czy Elmendorfa.

Wykrojniki do testów muszą się wykazywać ogromną precyzją i powtarzalnością pracy. Jest to sprzęt specjalistyczny, zaprojektowany i stworzony z wielką dokładnością. Dlaczego to takie ważne? Powodem jest przeznaczenie próbek. Aby wykonywane na nich testy jakości były wiarygodne, próbki muszą być dobrze wykonane i powtarzalne. Dlatego ostrza wykrojników muszą być odporne na stępienie, nie mogą szarpać materiałów ani ich naciągać. Czystość cięcia to klucz do stworzenia próbki, która nada się do testów jakości.

Typy wykrojników do próbek

Wykrojniki do próbek można podzielić pod wieloma względami: funkcji, przeznaczenia, sposobu obsługi czy rozmiarów. Stosuje się zarówno niewielkie ręczne narzędzia np. do wykrojów okrągłych, jak i wykrojniki pneumatyczne do tekstury falistej, a nawet całe wycinarki ze stołem roboczym, które umożliwiają precyzyjne cięcie nawet dużych i twardych materiałów.

Wykrojniki laboratoryjne dzielą się nie tylko pod względem sposobu obsługi, ale też materiału, który mają ciąć. Papier, folia czy grubszy plastik – każdy z tych materiałów ma inne właściwości, co przekłada się na sposób cięcia. Wykrojniki są dostosowane konstrukcyjnie do tworzenia próbek z poszczególnych materiałów. Przykładowo: gilotyny z podwójnym ostrzem pozwalają uzyskać paski testowe z bardzo cienkich, miękkich i giętkich materiałów, do jakich można zaliczyć folię i niektóre odmiany papieru. Z kolei wykrojniki pneumatyczne pozwalają pozyskiwać próbki z twardych materiałów bez tworzenia zadziorów na linii cięcia.